"При разкопките на Перперикон беше открита уникална ажурна бронзова апликация, на която след отличната и прецизна работа на реставраторите се появи цяла евангелска сцена на раждането на Христос", съобщи ръководителят на проучванията на историческия връх проф. Николай Овчаров. На апликацията отчетливо се виждат фигурите на св. Богородица вдясно, св. Йосиф, бащата на Христос, вляво, и самото бебе Исус, изобразен схематично между двамата.
"Виждат подробности, които ни позволяват да определим сцената в 13-14 в. и да я отнесем към западното средновековно изкуство", обясни проф. Овчаров. Според него за разлика от византийското, още в романския период на средновековното изкуство на Западна Европа от двете страни на яслата във Витлеемската пещера се изобразяват земните родители на Христос - Мария, почиваща си след раждането и вляво - св. Йосиф. И двамата сочат към Детето, жестовете им напомнят за жертвоприношение.
"Сама по себе си тази находка е изключително интересна. Тя показва навлизането в България през XIII-XIV в. на много западни феодални обичаи", заяви проф. Николай Овчаров. Той допълни, че в този период българското болярство възприема редица западни моди като носенето на рицарски колани и наметала, дори и хералдически гербове с изображения на лъвове, грифони и т. н.
"Откритата апликация е поредно доказателство за тези процеси. Най-вероятно тя е изработена в западни или средноевропейски ателиета, като тези в Дубровник и Венеция", смята археологът.