Икономиката изпитва затруднения, нужно й е управление
БСП е болна, трябва да се лекува в опозиция
„Седми избори за три години и половина са безобразие. И сега политиците се опитват да угодят на твърдите си ядра, които са непримирими за участието на партиите в коалиция. Стигаме до парадокс – 60% от българите искаме кабинет, защото страната е в безвремие, но всички сме заложници на твърдите привърженици на политическите сили, които се стягат за следваща кампания. Лидерите да поемат политическа отговорност, да направят коалиция – с ясна програма, състав и отношения."
Така Сергей Станишев коментира позицията си за бъдещото управление пред БНР. Той посочи, че в момента Европа е в процес на големи трансформации по отношение на зеления преход и конкурентоспособността на икономиката й и е време България да участва активно в процеса. „Без редовно правителство това трудно може да се случи. Трябва да се състави коалиция с ясни задачи: икономическата конкурентоспособност на страната, борбата с демографската криза и образование, ориентирано към бъдещето и иновациите", коментира той.
„БСП е болна и трябва да се лекува в опозиция, ако иска да има бъдеще. Това също е под въпрос – според наши членове и симпатизанти – в структурите цари пълна разруха. Дори в „червени" области имаме слаби резултати и оттам не влизат народни представители. За това лечение са нужни време и промени – на политиката, на лицата. Нужен е конгрес, който да отпуши политическия дебат вътре в партията и да излъчи нови политики", смята Станишев.
Затова е по-добре да се "лекува" в опозиция, защото би влязла в кабинет от много слаба позиция. Така тя няма да може да наложи свои приоритети – като демографията, социалните мерки или записаната в програмата й АЕЦ „Белене". „Ако пък ръководството поиска да участва в правителството, то тогава трябва да свика конгрес, който да легитимира това политическо решение.", категоричен бе той.
„Виждам опитите на някои хора да се скрият зад формулата „експертно правителство". Ако си мислят, че така – с мишкуване, ще се промушат в управлението без да носят отговорност, много се лъжат. Цената ще е още по-висока", посочи Станишев
За връзки на ръководството на БСП с лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, бившият председател на столетницата посочи, че има такива опасения и наличието на подобни връзки би проличало от действията на партията в близко бъдеще. „Ще бъде много жалко, ако от субект в българската политика, БСП стане обект на договаряне."
Помолен за коментар на изборния процес и нарушенията в него, Станишев отговори, че „доверието на избирателите е много ниско и затова допринасят партиите. Да вземем за пример БСП. Беше въведен прекият избор за председател на столетницата – широко прокламиран като демократично постижение на левицата. За мен това беше най-тежката политическа грешка. Защото твърде скоро – още през 2020 г. той беше опорочен. Трима от петимата кандидати се оттеглиха заради съмнения в честността на вота. Бяхме свидетели на написани резултати по гаражи и партийни структури. Ако една партия е неспособна да проведе честен избор за собственото си ръководство, как ще гарантира изборния процес в страната?", попита бившият първи в БСП.