Провери ли някой има ли връзка между парите, усвоени от схемата в театрите, и парите, раздавани по време на изборите? Този въпрос постави в интервю пред БНР бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
"Направи ли си труда - както прокуратурата, така и МВР - да проверят на колко места имаше сигнали и проблеми за нерегламентирано изплащане на обществени пари. Тук ще припомня проблемите в театрите, които гръмнаха в един момент, беше сравнително скоро преди изборите. Някой направи ли си труда да провери дали има връзка между тези пари, усвоени по един безобразен начин, и тези пари, които се раздаваха по време на изборите. Някой направи ли си труда да види на още колко места в държавата преди изборите такива пари се разплащат и какво се случва с тях. МВР дължи отговори на такива въпроси - и не служителите на министерството, а ръководството на МВР, защото служителите показаха многократно, че могат да противодействат на такива явления, когато имат ръководство, което има решимостта, волята и силата да ги мотивира да го правят", кза Демерджиев в предаването "Неделя 150".
Демерджиев изказа мнение, че министър Атанас Илков дължи отговори защо е имало началници на районни управления на МВР, които са били принуждавани да излизат в отпуск преди изборите, а в последствие се оказа, че "в тези райони една политическа сила има значителни резултати":
"Аз мога да назова тези райони, но ще изчакам да видя първо дали вътрешният министър ще признае тези обстоятелства, след това ще ги назова и аз. ... Министър Илков трябва да отговори на въпросите с факти, след което всичко ще бъде изнесено пред обществеността. ... Нека да чуем позицията на МВР, ако има такава, след това аз ще продължа с това, което имам да казвам. Чакам отговор, ако няма, аз ще ви го дам".
Според Демерджиев на тези избори са се наблюдавали проблеми в двете фази на процеса - при подаването на гласовете и при тяхното отчитане:
"Няма как служебното правителство да отрича очевидното, а очевидното е, че имаше твърде много сигнали, които бяха в пъти повече от предходни избори, за практики по купуване на гласове. ... И след това, дори така дадените гласове - по този порочен начин - те после се отчитат още веднъж различно от начинът, по който са дадени, което допълнително засилва ефекта на нечестност на провеждане на изборите. Видяхме записи как се подправят бюлетини, видяхме как се отчитат различни резултати от тези, които са на флаш паметите на машините".
Кабинетът "Главчев" прочете, както дяволът чете евангелието, доклада на ПАССЕ, като пропусна пасажите, свързани с притеснение от купуването на гласове и влияние в т.нар. чувствителни райони, подчерта още Иван Демерджиев.
Няма никаква законова пречка да се каже кой участва в тези практики, категоричен беше бившият служебен министър вътрешните работи и на правосъдието:
"Ако не бъдат идентифицирани партиите, които участват в тези практики, те се мултиплицират и в много по-голяма степен започват да влияят върху резултатите от вота".
Радев: Обявяването на официалните резултати от изборите вместо да внесе успокоение в обществото, предизвиква напрежение
Радев: Не може да има нито купена, нито насилена демокрация
По думите му не трябва да остава "без последствие" позицията на президента Румен Радев за съмнения в честността на изборите на 27-и октомври:
"Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции? Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове? Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?", попита държавният глава в своя позиция за резултатите от предсрочните парламентарни избори и посочи:
"Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание".