- Актьори се борят да оцелее уникалното училище в Русаля, вземат хлапета от полусъборени къщи и обори
- Учат ги и на рисуване, музика, танц, театър
Политици от всички институции и цветове събра Десислава Радева за добра кауза - да се помогне на училище за деца от бедни семейства.
Те бяха поканени от съпругата на президента на премиерата на филма “Училище за надежда”, който разказва за иновативното училище по изкуства и занаяти “Димитър Екимов” във великотърновското село Русаля. То е единственото в България, което осигурява образование и възпитание на деца от социално слаби семейства, при това безплатно.
Училището с пансион съществува от 2014 г. От 2018 г. то за пръв път получава средства от МОН, но основната част от издръжката се осигурява от дарители - хора и организации, които припознават каузата.
Училището е регистрирано като частно, но изпълнява социална услуга, затова е необходимо да се създаде законодателен регламент за такъв тип институции, обясни Десислава Радева.
На прожекцията присъстваха президентът Румен Радев, служебният премиер Димитър Главчев, председателката на 50-ото НС Рая Назарян, министърът на образованието проф. Галин Цоков и депутати от всички групи. ГЕРБ бяха представени от Деница Сачева и Йорданка Фандъкова, ПП-ДБ от Явор Божанков, “Възраждане” от Цончо Ганев и Петър Петров, ДПС-НН от Йордан Цонев, “БСП- Обединена левица” от Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов, АПС от Джевдет Чакъров, ИТН от Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, а от МЕЧ дойде Радостин Василев.
Специалните гости обаче бяха децата от училището и неговите основатели Анимари Димитрова и Златко Златков. Идеята на артистичния тандем и техните съмишленици е да предоставят възможност на талантливи и даровити деца в риск да получат
абсолютно безплатно образование
и да помогнат за развитието и усъвършенстването на природния им потенциал.
“Каузата на училището ни е да помагаме на будни и талантливи, но деца в неравностойно положение, за да поемат по по-добър път.
Деца, които почти живеят на улицата и отрано имат нужда от подкрепа”,
каза Димитрова.
“Ние сме много добра превенция тези деца да не отидат в отдел “Социална грижа”. Даваме им шанс за по-добро бъдеще”, допълни Златко Златков. Двамата обясниха, че училището се финансира основно от дарения, но получава и малък процент от държавата. На 31 октомври се навършват 10 години от създаването му.
“Щастливи сме, че с излизането на този филм ще достигнем до хората и те ще разберат за нашата кауза. Благодарни сме на г-жа Радева, че успя да събере голяма група от хора, които биха могли да помогнат това нещо да влезе в законова рамка и да бъде подкрепено от държавата. Нашето училище е единствено по рода си в България и би било добре държавата да помогне за развитието му. Децата, освен че се образоват при нас, живеят при нас абсолютно безплатно и имаме нужда от устойчивост”, каза Анимари Димитрова.
В момента училището се грижи за 35 деца, като 12 са гимназисти, които вече учат в други училища. Първоначалната инвестиция е от датската фондация “Велукс”, която инвестира 934 хил. евро за създаване на учебното заведение. С тях успяват да купят сградата на старото селско училище в Русаля заедно с 26 декара терен до река Негованка. Вдигат голяма къща, в която децата да живеят. Още една сграда, предвидена за столова, кабинети за лекар и психолог с топла връзка към преобразения учебен корпус. През 2014 г. вземат 18 деца от Русе, Силистра, Тутракан и други градове и селца на Северна България. Избират ги със съдействието на отделите за закрила на детето в съответния регион. Повечето са братя и сестри, мизерстващи в многолюдни фамилии или били преди това в домове, при роднини и в приемни семейства.
Три от децата - две сестрички и братче, идват от семейство с 16 деца, от полусъборена къща без прозорци, без тоалетна и баня. Други две са взети направо от краварника, а къщата им е била без ток и вода.
В училището пансион в Русаля залагат на това децата да бъдат свободомислещи, със самочувствие, че могат. Настанени са в двойни и тройни стаи със самостоятелни бани,
получават храна 5 пъти дневно
в уютна трапезария. Старото училище е с обновени класни стаи, физкултурен салон, изрисувани стени.
Децата започват обучението си от предучилищна група и остават до завършване на гимназиалното си образование. Учебната програма включва задължителните общообразователни предмети, като към тях е добавено и засилено изучаване на изкуства – театър, музика, танц, рисуване. От осми клас се включват и типични за България занаяти, приложими в съвременния бизнес.
От 1 ноември филмът “Училище за надежда” ще се прожектира по кината, като част от събраните средства ще са за училището в село Русаля. Режисьор на лентата е Яна Алексиева, сценарист е Симеон Цончев, а оператор е Красимир Андонов.