Големите икономики на Западна Европа прескочиха вероятността от рецесия
Бизнес климатът у нас се влошава доста рязко през октомври и очакванията на мениджърите са да преживеем нещо като повторение на периода 2020 - 2022 г. - силен спад на поръчките, понижена производствена активност и опасност от нова инфлационна вълна. Това показват анкетите на НСИ, с които се изследват нагласите на бизнеса.
В същото време данните на Евростат показват, че понижената производствена активност в страните от еврозоната е преодоляна и всички големи икономики на ЕС
имат ръст за третото тримесечие
Включително и Германия, която изненадва с 0,2% ръст на годишна база и така прескача вероятността да се озове в рецесия.
Негативните нагласи и очаквания на българския бизнес до голяма степен са свързани с понижената производствена активност на големите западноевропейски икономики през последните месеци.
Мениджърите в промишлеността у нас например отчитат, че заради липсата на поръчки
натоварват мощностите си едва 73%
Прогнозите им са, че износът за чужбина ще стигне дъното, в което се озова през 2021 г. В същото време очакват вдигане на цените.
В строителството положението е малко по-добро, но и там предприемачите имат неблагоприятни очаквания за идните 6 месеца. Те смятат, че ще има намаление на поръчките и това ще доведе до свиване на дейността им в краткосрочен план. Средният срок, за който са се подсигурили с работа, е около седем месеца и половина, след което ситуацията ще е несигурна. Строителите също се оплакват от високите цени на материалите, но поне нямат нагласа да вдигат крайните цени на произвежданото от самите тях.
За разлика от септември, когато очакваха традиционното за края на годината увеличение на продажбите, през октомври
търговците на дребно също са изпаднали в мрачни предвиждания
Бизнес климатът в търговската сфера се понижава изведнъж с цели 11,6 пункта, защото не се очертават големи продажби.
Той се влошава и в сферата на услугите, но не чак толкова силно. Влияние оказва констатацията, че поне засега при услугите има търсене, но прогнозата е през следващите 3 месеца то да намалее. В същото време очакванията са цените леко да се вдигнат, като това ще се случи за първи път след 2022 г.
Производствените цени засега у нас се увеличават само в отделни сектори от икономиката. Например
добивът на въглища вече излиза с 22,5% по-скъп
в сравнение с година по-рано и причината това все още да не се е отразило на крайните цени, е, че този добив работи само за част от държавната енергетика. С 13,6% по-скъп на годишна база е добивът на метални руди. В леката промишленост известно поскъпване от порядъка на 2 до 5% на годишна база има само при производството на напитки и на облекла.