- Сигналите в пъти повече, но жертвите трудно се решават до стигнат до съда
- Младите са по-информирани и повечето оплаквания са от хора на възраст до 35 години
- Единици са жените над 50 г., които се престрашават да говорят с прокурор
- Най-рядко го правят възрастните родители
27-годишен опря нож в майката на детето си и се закани да я убие, мъж отвлече и преби бившата си приятелка, 20-годишен влачи за косата насред улицата 19-годишната си любима, млада жена наряза сухожилието и счупи носа на мъжа, с когото живее.
Това е малка част от черната хроника в рубриката “домашно насилие” само за последните дни.
Увеличават ли се случаите, или хората са по-нетърпими
към явлението и подават повече сигнали? Защо жертвите са предимно в по-млада възраст, а тези на 50+ почти липсват от статистиката? Защото не ги бият или ги е срам и страх да го признаят?
Оказва се, че въпреки възможностите, които Законът за защита от домашното насилие и Наказателният кодекс дават, пред пресичането на явлението бой и тормоз у дома все още има много трудности. И най-голямата е, че почти веднага след жалбата самите жертви я оттеглят. А показанията им са ключови и при отказ от тяхна страна разследването започва да буксува. Имало и случаи, и то немалко, при които адвокати успявали да ги убедят да оттеглят жалбите с аргумента: Нали се разделихте, сега защо искаш да го пратиш и в затвора.
Затова и разликата между регистрираните сигнали, образуваните досъдебни производства и влезлите в сила присъди е голяма.
Например в Софийската районна прокуратура, която е най-голямата у нас, през 2022 г. са образувани 196 нови дела, през 2023 - 486, а през 2024-а - 505. Нарастването е осезаемо. Броят на осъдените с влезли в сила присъди обаче е значително по-малък. През 2022-а са 38 души, през миналата - 45, а от началото на тази - 66, има и 32 споразумения. Макар и тук да има нарастване, разликата между образуваните дела и присъдите е видима.
През юни задържаният много пъти за насилие над партньорките си Орлин Гигов уби с юмруци Силвия в столичния кв. “Красно село”. Преди да се стигне до трагичната развръзка, медиите не веднъж описваха издевателствата, които той упражнява над жените. Малцина обаче знаят, че самата Силвия няколко пъти оттегля жалбите си срещу него, и то веднага след задържането му.
Статистика колко от пострадалите са го направили, не се води, но е масово. Особено когато насилникът попадне зад решетките за 72 часа и прокурорът внесе искане за задържането.
“Тогава молбите да се прекрати делото валят”, казват в прокуратурата.
Там си спомнят за случай на наркозависим, който, когато си вземал дрогата, много добре се държал с родителите си. Когато обаче изпаднел в абстиненция и нямал пари да я купи, зверски ги пребивал. Това продължавало 4-5 години. Една вечер нещата стигнали дотам, че мъжът извадил нож на баща си и майка си, и понечил да ги коли. Те подали сигнал и бил задържан. “И тогава започнаха други проблеми”, казват прокурори. През ден родителите пускали жалби да го освободят. Даже в едната майка му сърцераздирателно молела да го пуснат, защото
в ареста имало дървеници, а той бил с много нежна кожа
“Практиката ни е до последно да водим разследването и да търсим нови и нови неща. Много често разпитваме фризьорки, козметички, маникюристки, защото пред тях жените споделят. Разпитвала съм и масажисти, които не знаят от какво са синините по тялото на клиентката, но свидетелстват, че са виждали такива”, обяснява прокурор Лилия Кариева. От години тя е един от обвинителите в СРП, които се занимават с делата за домашно насилие.
Преди месец главният прокурор Борислав
Сарафов разпореди на прокурорите да работят по тези дела в срок
и с особена прецизност. Това залегна и в концепцията му, която той внесе във ВСС във връзка с номинацията му за главен прокурор.
Оказва се също така, че младите хора, особено тези, които не са обвързани с дълъг съвместен живот и деца, по-често подават жалби.
Според магистратите по-възрастните признават за проблема, когато ситуацията дотолкова ескалира, че наистина животът им е застрашен.
Тогава става ясно, че са бити и психически тормозени в продължение на десетилетие.
“Не помня да съм имала дело на жена над 50 години,
подала сигнал за домашно насилие”, казва прокурор Кариева. Но пък за сметка на това имала случай на майка, загрижена за дъщеря си - жертва на зверски побоища. При явяването си в съда като свидетел майката заявила, че според нея е напълно нормално мъжът да възпитава съпругата си.
4 г. затвор за часове бой, редуван с почивки
Едно от успешните дела, по които жертвата до последно не се отказва да се бори, дава показания пред разследващите и пред съда, завършва на първа инстанция с 4 години затвор за насилника. Историята на двама млади хора с разлика във възрастта от 7 г. е показателна как първите признаци за последващото насилие се проявяват още в началото на връзката. При тях започва с изблици на ревност и постепенно ограничаване на контактите на жената с познати и приятели. Тя, разбира се, много го обича и за да се успокои той, в един момент решава да се оженят. В началото са само забележките, че често излиза с приятелки. Тя е съгласна и сама ограничава контактите. Излиза винаги с него. С родителите си прекъсва връзка, защото, пак по нейни данни, той се ядосвал, че те се бъркат. 6-7 месеца е подложена на психическо насилие, без да го осъзнава като такова. То е предимно забележки, че в дома не е достатъчно чисто. После започва и физическото - първо са няколко шамара. С времето стават все по-начесто и все повече. Тя стига дотам, че успява да се ориентира по настроението му. Винаги усеща, когато наближава бурята, и започва да се държи добре, за да я бие по-малко. Докато една вечер ситуацията ескалира. Боят продължава 3-4 часа с почивки. В един момент той взима кабел за интернет и започва да я души. Тогава тя се уплашва за живота си и бяга. При досъдебното производство и в съдебната фаза насилникът не дава обяснения. Единственият му коментар извън протокола е, че всеки мъж, който уважава себе си, е редно да бие жена си.
Гневен на родителите, че не му взели плейстейшън, тийнейджър се оплаква в “Социално подпомагане”
Фалшиви сигнали за домашно насилие също не липсват. Последните, с които са се сблъскали в Софийската районна прокуратура, са от тийнейджъри, гневни на родителите си. Те обаче не са се оплакали в полицията или държавното обвинение, явно съзнавайки, че там бързо могат да ги хванат в лъжа, а в дирекция “Социално подпомагане”.
В едния случай ученикът бил ядосан, че за наказание родителите му взели телефона. Тогава на собствен ход отишъл в службата и подал жалба, че върху него е упражнено домашно насилие. В другия в основата на конфликта с родителското тяло бил отказ да се купи плейстейшън. Последвал сигнал пак до социалната служба.
“За минути се задвижи цялата машина, бяха ангажирани учители, социалните работни, съученици. След като те дадоха показания, истината излезе наяве”, спомнят си в прокуратурата.