В сектор "Сценични изкуства" има драстична липса на подготвени кадри. Това заяви актьорът Веселин Плачков, който е и организатор на артистичните дейности в Бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров".
Министрите на образованието и на културата Галин Цоков и Найден Тодоров, ректорът на Бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров", проф. Христо Бозов и актьорът и председател на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев подписаха четиристранно споразумение за сътрудничество.
Целта му е да се създадат и развият специалностите в сектор „Сценични изкуства", „Художествено осветление", „Художествено озвучаване", „Организатор сценична дейност“, „Завеждащ постановъчна част", което ще помогне за обучаването на подготвени кадри, които да запълнят дупката, която се заформя в сектора.
"25 години работя като актьор, бил съм директор на театъра в Казанлък, както и началник на отдел "Култура" в община Плевен и забелязвам как хората, които правят възможна магията на театъра постоянно намаляват", каза Плачков.
"С подписването на споразумението днес се дава възможност да се развиват специалности, свързани със сценичните кадри, което досега беше една празнота в нашето образование", каза министър Цоков.
Според него по този начин се прави стъпка в правилната посока за установяване на важността на театралното и сценично изкуство.
"Чрез изкуството, театъра и драмата може да се възпитава и да се изградят ценности за цял живот, особено при децата", допълни той.
Министърът на културата Найден Тодоров отчете остър недостиг на кадрите, които са в основата на осъществяването на всеки един спектакъл.
Той определи ниските заплати в сектора, както и загубата на общественото внимание към театралното изкуство като основните причини младите хора да отказват да се занимават със сценично изкуство.
"Ние не виждаме онези хора, заради, които всичко се случва на сцената. Липсва ни фундамента в театрите, за да се случват качествените представления. Не виждаме хората, които стоят зад изготвянето им, а те изчезват. Надявам се това да бъде началото на преодоляването на една тежка криза", каза още Тодоров.
Христо Мутафчиев отчете, че щом се създадат тези специалности ще има възможност за повишаване на стартовите заплати в сектора. Актьорът призова и за осъвременяване на техниката във всички театри и сценични пространства в страната, за да отговарят на съвременните стандарти.
От бургаския университет вече изготвят документите за акредитация на специалностите. Една от целите е привличането и на чужденци.
Очакванията са от септември 2026г. да започне прием в тези специалности, заради необходимите законови процедури, през които трябва да се премине. В бакалавърските специалности се предвижда да се обучават до 150 човека, а в магистърските- до 50 в един курс.