Над една трета от дървесните видове са застрашени от изчезване. Това установи първата "Световна оценка на дърветата", публикувана по време на КОП16 в Кали, Колумбия, предаде АФП.
За първи път състоянието на по-голямата част от дърветата в света е документирано в Червен списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Така става ясно, че поне 16 425 от 47 282 оценени дървесни вида са застрашени от изчезване.
Общият брой на дървесните видове в света се изчислява на 58 000, но учените не разполагат със солидна информация за всички.
"Дърветата са от съществено значение за поддържането на живота на Земята чрез жизненоважната си роля в екосистемите и милиони хора зависят от тях", подчертава генералният директор на Международния съюз за опазване на природата Гретел Агилар в комюнике.
Човечеството зависи от горите за храна, дърва за огрев, дървен материал, лекарства, чист въздух и регулиране на климата чрез абсорбиране на въглерод.
Обезлесяването за целите на интензивното земеделие или чрез прекомерна експлоатация на дървесина, паразитите и инвазивните видове, както и изменението на климата, причинено от човека, са сред основните заплахи за дърветата.
Сред застрашените видове са конският кестен - известен в Европа с лечебните си свойства, едролистният махагон, ценен в Латинска Америка за строителство и мебели, както и много видове евкалипт и магнолия, пише БТА.
Актуализираният Червен списък на Международния съюз за опазване на природата, вече включва 166 061 живи видове, от които 46 337 се считат за застрашени от изчезване, а 10 235 - за критично застрашени.
Дърветата вече представляват повече от една четвърт от видовете в Червения списък, а броят на дърветата, класифицирани като застрашени, е повече от два пъти по-голям от броя на всички застрашени птици, бозайници, влечуги и земноводни, взети заедно.