Досега не е откриван подобен материал, говори за импозантна украса
Богата сграда с украса от златен варак откри археологът Любомир Мерджанов при разкопки на ул. "Генерал Гурко" в идеалния център на Пловдив. Проучванията са в частен терен във връзка с предстоящо жилищно строителство.
"Над нея сме регистрирали късноантична сграда, а под нея - още по-стара от римско време. Именно тя е била украсена със златен варак, но е била унищожена в средата на III век при готското нашествие. В нея се констатира голям пласт с изгаряния", обясни археологът.
Според него за съжаление няма нищо, което да покаже върху каква основа са били златните украшения. "Може да са позлатявани елементи от стенна мазилка или ниши", предполага той.
Мерджанов работи на обекта от началото на месеца и до седмица се надява да приключи.
"Намираме се в зоната на "Тримонциум-Филипопол-Пловдив" и сме в първия ред на улиците, източно от Форума. Обикновено сградите тук са били с представителен характер. Навремето Елена Кесякова е проучвала в тази зона резиденция. В случая нашата сграда, която е унищожена в края на III век, също е била с представителен характер за разлика от тази от късната античност, която към момента изглежда като част от сграда с други функции", коментира той.
В помощ на младия археолог бе дошла Елена Кесякова, която е проучила едни от най-представителните антични обекти в Пловдив.
Според нея най-интересен в тези разкопки е варакът. "Досега нямаме такова нещо от проучванията във Филипопол. Това говори за богата сграда с импозантна украса", коментира тя. Кесякова, през която са минали десетки археологически обекти, коментира, че горелият пласт се вижда навсякъде. "Филипопол в средата на III преживява една от най-страшните катастрофи. Иначе в центъра на Пловдив, където копнеш, винаги се появяват изненади", добави тя.