Aко България беше останала с темпа на вдигане на доходите на ГЕРБ, вероятно българи щяха да ходят да работят у съседките ни за по-добро заплащане, казва съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев*
Няма богата държава с ниски заплати. Изграждането на конкурентоспособност не може да е на база евтина работна ръка, а трябва да е на база добавена стойност и инвестиции в съвременни машини и производствени процеси. По този начин могат да се защитят по-високите заплати и да се вдигне производителността на труда.
Покупателната способност и реалното потребление се движат от политиката по доходите, която води ПП-ДБ. Последните години имаме доста бърз растеж на средната работна заплата, подпомаган от увеличение на минималната работна заплата и увеличение на минималната и средната пенсия. В края на 2023 г. средната работна заплата беше 2100 лв., в момента е около 2300 лв., до края на годината се очаква да достигне 2400 лв. - 2500 лв. Реално виждаме едно ускорение, което започва през 2021 г. и се запазва до днес. Същото се наблюдава и при доходите на пенсионерите, които през 2020-а са получавали средно 382 лв., а в момента – 883 лв.
Подобна тенденция се наблюдава и при минималната работна заплата, която започва да се увеличава доста по-бързо. Ако ръстът на заплатите от последните 3 години се запази, след около 4 години ще имаме 1000 евро минимална работна заплата и 2000 евро средна работна заплата, което ще ни доближи до средните за ЕС нива.
През последните години икономиките на основните ни търговски партньори и особено на Германия не растат. Поради това износът, който беше основен локомотив на растежа в България, също намаля. Това забавяне в износа беше компенсирано от ръста във вътрешното потребление и като резултат България расте 3-4 пъти по-бързо от средното в ЕС.
Логично е в този ред на мисли да си зададем въпроса няма ли това да ни направи неконкурентни. Отговор може да намерим в сравнителната таблица с минималната и средната работна заплата в България и всички съседни държави в региона в евро. Вижда се ясно, че дори след увеличенията българската средна работна заплата е сравнително ниска. Страни като Черна гора и Северна Македония, които са с по-нисък БВП на глава от населението, имат сходни нива на средната работна заплата с нас. Българската минимална заплата е най-ниска в региона и много по-ниска от минималните заплати в Гърция, Румъния и Хърватия. Това показва, че категорично има място за увеличение, без това да повлияе на конкурентоспособността ни.
*Текстът е анализ на Асен Василев