Десетки са местата като "приюта" във вилна зона край Враца, където животните буквално биват изтезавани, коментира природозащитникът Явор Гечев случая, огласен тези дни. След сигнал на природозащитници местните власти откриха 11 породисти кучета, вързани и гладуващи в частен имот, като не става ясно с каква цел са развъждани. Част от тях имаха вид на умиращи, показаха покъртителни кадри в репортаж на Би Ти Ви.
Тези животни поне получават втори шанс, много други умират по мъчителен начин, коментира Явор Гечев в "Тази неделя". Обикновено случаите са на хора, които събират дарения уж за приюти, други развъждат кученца за търговия. Все пак напомни, че не рядко се касае и за хора с психични отклонения, които гледат така домашни любимци.
Законът за защита на животните дава право те да се отнемат в полза на държавата, когато е установено, че към животните е проявена жестокост - какъвто е този случай, обясни Гечев. А когато непосредствено е застрашено здравето и животът им, вече е престъпление по Наказателния кодекс, тогава с прокурорска заповед могат да бъдат изведени животните, посочи той какви са механизмите. Във Враца при първото посещение на полицаи и местни служби собствениците на концлагера за кучета отказаха да ги предадат. Един от природозащитниците, подал сигнала, се оказа немски гражданин, който обясни, че в страната му това би било абсурд - властите да се молят на мъчители на животни да ги предадат. Законът и у нас позволява веднага да се отнемат, категоричен бе по този повод Гечев. Извеждането все пак е станало за 24 часа, примерът тук е добър, допълни екологът.
Българската агенция по безопасност на храните е тази, която отговаря у нас и за домашните животни, напомни Гечев. Това не само звучи странно за повечето хора, но и не работи. Когато законът за защита на животните беше приет преди 16 години, беше ветеринарно-медицинската служба, но тя се обедини с няколко институции и се създаде БАБХ. Истината е, че за нея никога хуманното отношение към животните не е било приоритет, приоритет на служителите е контролът над храните, обясни Гечев защо моделът не работи.
Може би трябва да се потърси модел като този на Агенцията за закрила на детето, който да се занимава приоритетно с животните у нас - закрила от жестокост, от бракониерство и пр., предложи активистът на организация "Четири лапи". Вторият вариант е нещо като зоополиция в рамките на МВР, за такава се говори от 10 години, но не е създадена на практика.
Единствено административно е наказанието за нехуманно отношение, т.е. глоба, при причинено увреждане или смърт вече е престъпление и има наказателно преследване, предвидено е лишаване от свобода до 4 г. Ако се организират борби с животни, наказанието е до 6 години затвор. Глобата е от 1000 лв. Видяното в кадрите от Враца е жестокост, а в случая с показания алабай е въпрос на дни животното да умре, коментира Гечев. Прокурор спокойно може да се намеси.
Сигнали да се подават на тел. 112, на дежурен районен прокурор и едва тогава на БАБХ, защото полицията и прокуратурата действат по-ефективно от нея. Да се подават сигнали, защото така и службите се научават да действат, призова Гечев.