Архитектурното студио е в Перущица, работили
са проекти за къщи в Германия, Дания, Англия
Деница Чавдарова и съпругът ѝ Александър живеят в Перущица. Тя е архитект, а той - интериорен дизайнер. Архитектурното им студио “3Д - форма”, макар и в този малък град, прави проекти за къщи, вече са построени в Германия, Дания, Англия.
Фирмата получи награда в конкурса на “24 часа” “Големите малки” за устойчиво развитие.
Призът на “3Д - форма” бе връчен от доц. д-р арх. Александрина Ненкова - ръководител на катедра при Архитектурния факултет на Университета за архитектура, строителство и геодезия.
Мислех си какво е общото между мен и предприемачеството. Това, което ни обединява, е, че ние сме едни професионални управители на човешките мечти, точно тук е нашата допирна точка, заяви Ненкова.
Благодарна съм за това отличие. Благодаря и на целия си екип, с който направихме толкова интересни сгради. Архитектурата сама по себе си е трудно да бъде бизнес, тя е самостоятелна услуга. Аз от доста години се старая да правя обучение на хората, които работят за нас, за да можем да предлагаме високотехнологични и енергоефективни сгради, каза собственикът на фирмата Деница Чавдарова.
Двамата с Александър всъщност са работили по малки проекти за чужди фирми още като студенти.
И сега имаме клиенти, които не са от страната, миналата година работихме идейни проекти и архитектура за Германия, обяснява Чавдарова.
Това архитектурно студио и тези двама млади специалисти са пример, че можеш да живееш, където искаш, и да имаш клиенти от страната и от цяла Европа. Архитектката вижда студиото си след 5 години с офис в Англия или в някоя от северните държави.
В момента обучавам човек, който ни е познат, имаме уговорка да отворим офис в Лондон, споделя архитектката. Студиото се е специализирало по сглобяеми сгради и префабрикати. Префабрикатите са елементи от сградата, които се произвеждат в заводи или цехове и се сглобяват подобно на мебелите на “Икеа”.
Клиентите им са два типа. Единият са хора, които искат проект и са ги намерили в интернет или чрез препоръки.
Вторият са строители, които имат фабрики. Те поръчват проекта, защото клиентът пита колко ще струва, а строителят без проект не може да направи калкулацията.
Сградата се проектира така, че да бъде изработена в цеха и на място да бъде монтирано полуготово изделие. Ако ви се случи да видите овални къщи във Варненско, Асеновград, Севлиево, при язовир “Белмекен” и на още 36 места, почти е сигурно, че са по проект на “3Д - форма”.
Деница и съпругът ѝ се запалили по куполните къщи преди 5-6 г., когато търсили оптимални параметри на сградите си. Имат построени куполни къщи с 18 и 20 метра в диаметър, на три етажа. Вече имат 40 проектирани сгради.
Едни от първите били поръчани от последователи на Бялото братство. Петър Дънов имал текст, в който описва купола като най-качествена постройка. За двама-трима от тези клиенти са проектирали сградите точно по инструкцията на Дънов.
Последният им хит са къщи със сламени панели, които покриват изискванията за пасивна сграда.