Областният управител на област Велико Търново подкрепи искането за финансиране ремонтите на 11 общински обекта, пострадали от градушката на 12 юни тази година. Предстои придвижването на документите към Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Общата стойност на исканията надхвърля 1,1 млн. лв., посочват от областната администрация.
В Областна администрация - Велико Търново заседава Постоянната комисия за защита при бедствия.
Предложените 11 искания бяха подкрепени единодушно. Те са подадени от кметовете на общините Лясковец и Велико Търново и касаят обекти в двата района.
За територията на община Лясковец искания са подадени за аварийни ремонти на ДГ „Вълшебство", и читалището в с. Драгижево за над 113 000 лв. Още 7 903 лв. с ДДС са нужни за възстановяване на щети по кметството в селото.
За територията на община Велико Търново искания са подадени за сградата, в която се помещава музейната сбирка на с. Ресен, на стойност 101 690 лв. с ДДС и покрива на СУ „Вела Благоева" в града, който бе отнесен от силния вятър и градушка, на стойност 149 072 лв. с ДДС.
Пари за аварийни ремонти се искат още за джамията в кв. „Света гора", сградата на кметствата в с. Къпиново и с.Малки чифлик, читалищата в с. Шереметя и с.Малки чифлик, Центъра за работа с деца и младежи в Шереметя, катедралния храм на Велико Търново - "Рождество Богородично".
За едноименния Килифаревски манастир пък е най-високата сума за отстраняване на повреди от стихията - 337 749 лв.
На срещата бе прекратено и разглеждането на искане за финансиране, подадено през юни от кмета на Община Велико Търново, тъй като в него са били включени обекти, собственост на физически лица, а Областна администрация - Велико Търново няма отношение към тях. Документите за тези имоти се изпращат директно към Междуведомствената комисия и от Община Велико Търново заявиха, че са свършили това.