Имат право и да не ходят, оценката не е задължителна. Останалите 45 хил. минаха първото у нас изцяло електронно изпитване във формат, който да ги подготви за международния, другата тествана платформа сработи без проблем
Системата блокира във втория ден на първото по рода си изпитване в изцяло електронна среда на цял випуск у нас. Деветокласниците държаха входно ниво по природни науки, като изпитът е нещо като репетиция за международното проучване на знанията и уменията на учениците PISA. След по-слабото представяне на българчетата през последните години просветното министерство се зае да подготви по-добре учениците за формата на изпита.
Първата половина от деветокласниците в страната решаваха теста, който включва модули по физика, химия и биология, в понеделник. В министерството на образованието не са постъпвали сигнали за технически проблеми на 14 октомври от близо 800-те държавни, общински и частни училища, в които се прави тестът. Но той се проведе през платформа, влизането в която ставаше през генериран QR код. На 15 октомври втората група ученици трябваше да използва акаунтите си за е-системата на МОН - НЕИСПУО (Национална електронна информационна система за предучилищното и училищно образование). Системата е блокирала в някои училища.
Шефът на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на столичното 119-о училище Диян Стаматов съобщи за проблема с гневен пост във фейсбук. Вторият ден от “Демо бг пиза" за 9 клас се провали. Причината - невероятните акаунти на МОН! Същите, които държавата ги правеше годиииниии! И уж всичко работеше...
Е, какво са 13 хиляди чакащи за нещо като експеримент за изпит! Тишина на екранa, написа той.
В същата система са и е-дневниците на МОН и имаше идея всички да бъдат задължени да ползват тях. Но много училища предпочитат други платформи и затова проектът да се забранят такива като “Школо”, за да се мине само към държавните, бе стопиран след бурна реакция на директори, учители и родители миналия месец.
В 8,50 ч системата е тръгнала, но много от учениците вече са си били тръгнали, става ясно още от поста на Стаматов. “Вие ще чакате ли 50 минути за изпит”, пита директорът, който е бил и зам.-министър на образованието.
Предварително обаче министър Галин Цоков бе обяснил, че ще се пробват две различни платформи, за да се прецени коя работи по-добре. МОН прави детайлен анализ на всички технически проблеми, обясниха от ведомството.
В двата дни от провеждането на първото онлайн изследване на уменията по природни науки в 9-и клас около 45 000 ученици решиха теста. Целта бе да се провери готовността на системата за организиране на различни изпитни формати изцяло на електронни устройства, като изпитът бе разделен в два дни на две отделни електронни системи, за да се тестват различни технически решения, допълват от МОН.
Въпреки техническия проблем над 16 500 деветокласници са преминали през теста и са го предали. 10 хил. са тези, които са си тръгнали или са срещнали проблеми в хода на решаването му. За тях ще се организира нова дата, в която по желание могат да се явят.
Изпитът не е външно оценяване, резултатите дават само информация за нивото на придобитите умения за ученика, напомнят от МОН. Оценката може да се впише като текуща по преценка на преподавателя и при желание от страна на самия ученик, като така замести провеждането на традиционното входно ниво.