"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Трудов стаж в държава-членка на ЕС и Швейцария признава ли се за действителен осигурителен стаж за пенсия в България? Ако да, с кои документи се удостоверява? Периодът на майчинство зачита ли се за действителен трудов стаж? Работата на граждански договор паралелно с трудов договор зачита ли се за действителен осигурителен стаж? Малина Маркова
Съгласно §1, ал. 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на КСО (ДР на КСО), "действителен стаж" е действително изслуженото календарно време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски.
Съгласно българското законодателство не се зачитат за действителен стаж периодите на отглеждане на дете от неработеща и неосигурена майка. За работещите майки се зачита за действителен стаж, като част от трудовото им правоотношение
Осигурителният стаж придобит в държава - членка на Европейския съюз (ЕС), на Европейската икономическа зона (ЕИЗ) или Швейцария, се зачита за действителен стаж, когато съответната компетентна институция е посочила, че осигурителните периоди, положени съгласно прилаганото от тази институция законодателство, са придобити от трудова дейност като наето или самоосигуряващо се лице.
Осигурителният стаж се удостоверява посредством Електронната система за обмен на социалноосигурителна информация между институциите на държавите - членки на ЕС, ЕИЗ и Швейцария със структуриран електронен документ (СЕД) Р5000 "Осигурителни периоди/периоди на пребиваване".