"През 2024 г. темата за отпадъците беше една от най-важните и още от първия ден от встъпването ми в длъжност се захванахме с нея, именно, защото знаем какво значи регламентът "замърсителят плаща" и до какво ще доведе това, ако бъде изпълнено в какъвто и да е вариант". Това заяви кметът на София Васил Терзиев по време на дискусия в рамките на годишната среща на сдружението на общините, която се провежда в курорта „Албена" .
Терзиев заяви, че това, което той и екипът му са заварили е система, при която се депонират 90% от отпадъците, генерира се некачествен RDF, рециклиране почти няма, нито кой знае какви изисквания към оползотворяващите организации и домакинства.
"Никой не беше подготвен за многократно увеличение на разходите, затова трябваше да преминем към промени в цялата верига - от това как работи заводът за третиране на отпадъци до това как да рециклираме повече в самия завод, за което нямаше работещи мощности и трябваше да се правят редица подобрения до това да се концентрираме върху това да добавим нови контейнери за разделно събиране и промени в системата за компостиране", допълни Терзиев.
Един от големите му успехи, които отбеляза на форума, е изпълнението на една от най-важните цели - намаляване количеството на депонирания боклук.
"Когато застъпих като кмет видях една структура, в която изискванията към хората, които работят в нея са най-високи, а в същото време са най-ниско платени", обяви Терзиев и обясни, че това наложило бързи реформи.
Оказало се, че заводът за отпадъци е с капацит от 200 хил. тона, а сключените между общината и него договори - за под 100 000 т., което наложило изготването на нови тръжни процедури.
В крайна сметка от администрацията отчитат значим материален интерес за общината - за 22 млн. лв. се оползотворяват 195 000 тона, докато преди за 100 000 тона се е плащало 26 млн.
Терзиев отчете и друг напредък - вкарването на повече контейнери за биологични отпадъци, които се извозват безплатно, защото с тях се произвежда биогаз.
Успяхме да увеличим цветните контейнери от 3000 на 6000. Така на всеки 250-300 м. има точка с контейнери за разделно събиране, заключи Терзиев.