- Електронният павилион ще е базиран на пристанището, ще дава информация в реално време без човешка намеса
- Проектът е на общината и учени от 4 университета
Край на спекулациите около чистотата на българското море.
Несебър става първият град по Южното Черноморие,
в който в реално време без човешка намеса ще се подава информация за местни и туристи за състоянието на водата.
Това предвижда проектът "EfxINNOs: Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн", финансиран по програма "Interreg NEXT Черноморски басейн 2021-2027", в който община Несебър се включи.
Той стартира в края на август и цели да разработи и приложи иновативна, високотехнологична и икономически ефективна мрежа от платформи за мониторинг и събиране на данни за въздействието от човешката дейност в Черно море.
Данните за характеристиките на морската вода ще се подават онлайн на табло то в електронен информационен павилион, който ще бъде поставен на територията на пристанището в Несебър. Мястото му не е избрано случайно, тъй като
в този район на града има голям трафик
на местни и туристи. Местоположението било съгласувано между общината и представители на Асоциацията на българските черноморски общини, Техническия университет във Варна, Тракийския университет "Демокрит" в Гърция, Държавния университет в Грузия, Истанбулския университет и Националния институт за морски изследвания и развитие в Румъния, които са партньори в проекта.
Техни учени посетиха преди дни Несебър, за да обсъдят подробности около задвижването на проекта в Несебър.
Основната му цел е да предава в реално време информация от подводните платформи за мониторинг в достъпен и атрактивен за широката аудитория формат, казаха от общината.
Данните за състоянието на морето ще се събират със специални устройства
и ще се обработват с помощта на изкуствен интелект. В наблюдението ще бъдат включени подводни роботи, които освен за замърсеността на водата и физико-химичния състав, ще следят хабитатите на морските треви, които са основата на екосистемите в Черно море.
Целта е установяването на нарушения в правилната им работа и дали има заплаха за тяхното съществуване.
Дигиталният павилион на пристанището в Несебър ще действа и като културно-информационен център, тъй като ще има възможност да излъчва образователни и културни програми като изложения, важни събития, концерти, както и туристическа информация за града.