Снимка на пожарникар, който държи в ръце малко дете и го забавлява след катастрофа трогна социалните мрежи. Васил Петров има близо 30-годишен опит като огнеборец, а на въпросното дежурство във вторник участвал във ваденето на двама ранени в две катастрофи с общо 10 автомобила на главния път София-Варна. Въпреки напрегната ситуация обаче не останал безучастен към плачещото от ужас момченце. То и близките, с които пътувало, били невредими, но двегодишното дете било много разстроено и Петров решил да го заведе при пожарната кола, за да го разсее. И успял, усмихнато и без сълзи го предал на майка му.
Всъщност плановете за поредното дежурство били съвсем различни.
"Имахме планирано занятие на Петролната база в село Поликрайще и подготвяхме 3 автомобила за тръгване. В този момент се получи съобщение за катастрофата, която бе на правата край разклона за Момин сбор. Разпоредих да тръгнат 2 автомобила, защото казаха, че катастрофата е между 4 леки коли и има затиснати в тях. Когато пристигнахме, линейките бяха там и бяха извадили единия шофьор на земята. Ние помогнахме да го сложат на носилката и да го откарат", връща лентата на събитията Васил. Обезопасили смачканите коли, за да не се запалят в последствие, почистили мястото на удара и се прибрали в службата. Оправяли документи, когато се получил сигнал за втора катастрофа в същия район. Казали им, че е между два буса, но нямали информация дали са пътнически или товарни, че има ударени коли. Отново скочили в пожарните и потеглили. Там установили, че са два буса и 5 леки коли, наблъскани във верижна катастрофа.
"Детенцето и близките му са пътували в посока Велико Търново, а всички останали се движели в посока София. То беше в първата кола, която практически бе ударена отпред и най-малко засегната", описва пожарникарят.
Помогнали за изваждане на единия от водачите, натоварили го на линейката. "Човекът беше в шок, но на пръв поглед беше адекватен. Като обработвахме произшествието, видяхме, че това детенце плаче много. Направи ми впечатление, че е много разстроено, от намачканите коли, линейките, напрежението на мястото. Опитах да го успокоя. Клекнах до него, поговорих му и реших да му покажа противопожарните автомобили. То се успокои, въодушеви се, че може да бутне червения камионФ, спомня си той. Васил Петров дори не попитал как се казва детето. "И аз съм бил малък, знам момченцата от какво се впечатляват. Като минават покрай пожарната, повечето деца заглеждат автомобилите, даже някои идват да ги разглеждат, снимат се с тях. Огнеборците ходим с пожарните и в детските градини, за да ги запознаем с нашата дейност", усмихва се Васил, който е баща на 9-годишна дъщеря.
Това не е първият случай, в който огнеборецът влизат в ролята на психолог. "При такива произшествия, пожари и други бедствия хората са афектирани, разстроени и се налага просто да им обясним, че щом са живи и здрави, всичко друго е без значение и животът трябва да продължи напред", казва пожарникар Петров.
"Протокол по успокоение на пострадалите при инцидент в пожарната няма, категоричен е ст. комисар Красимир Кръстев, директор на Регионалната пожарна служба. "Изключително благодарен съм за човещината и съпричастността на колегата. Радвам се, че е помогнал на семейството, като е докарал усмивка върху лицето на детето им", коментира той.