Около 50 изложители от 30 населени места в страната се включиха в петото издание на „Фестивал на занаятите и изкуствата – Добрич", който завладя площад „Свобода" от петък до неделя. Зам.-кметът Владимир Трендафилов посочи, че това събитие може да бъде пример за добра съвместна работа между общината и частния бизнес.
Фестивалът се организира от фондация „Добруджа - история, традиции, култура". Той има за цел да съхрани народната традиция и да пази културното наследство на дедите ни, както и да даде възможност на всички съвременни майстори да покажат своето творчество и да споделят произведеното с общността. „Радващ е фактът, че измежду многото фестивали, които се провеждат по същото време в страната, участниците са избрали именно Добрич, за да изложат своята продукция", каза Пепа Рашева – председател на фондация „Добруджа – история, традиции, култура". „Благодаря на участниците в музикалната програма, които внасят радост и вдъхновение с българските ритми през фестивалните дни. Благодаря на членовете на Добруджанската задруга на занаятите и изкуствата, които направиха демонстрации наживо във фестивалните дни", добави тя. Във фестивалната проява участваха профилирани учебни заведения, които представиха специалности, свързани със занаятчийството и изкуствата. С демонстрации майстори представиха художествена обработка на желязо, дърво, кожа, топено стъкло, както и изработване на колани, цървули, накити и други изделия.Фолкорни състави от училища и читалища от Добричка област наситиха музикалната програма с песни и танци.
Енчо Стрезев от Тервел, който участва за втори път във фестивала с фирмата си „Стрезев дизайн", предлага часовници, пана за стена, рекламни плакети, различни сувенири от дърво, шперплат и друти материали. „Хората купуват, но по-често за определени поводи – рождени дни, юбилеи и др. В България е трудно за всеки бизнес, моят не прави изключение. Най-трудното е де се намери пазар. Такъв род изложения има своето място, защото всеки купувач иска да види наживо предлаганото", казва майсторът.
„Добре че са такива фестивали и фермерски изложения, за да можем да продаваме продукцията си. Вече години наред не продаваме мед наедро, само на изложения. Причината е цената, която се предлага - около 4 лв за кг, много под себейстойността на меда. Релната цена е над 6 лв", споделя Мария Костадинова от пчелин с 205 кошера край крушарското село Зимница. Тя добавя, че бизнесът е семеен, занимат се производството на мед вече 30 години . „Тази година медът „Букет" е много хубав, произведохме и малко акациев мед, тъй като миналата година нямаше", обяснява Костадинова.
Тази година в рамките на фестивала се проведе и първият конкурс за млад творец, в който участваха ученици от Добрич, Варна и Тервел.