Посланикът на Република Турция в България - Н. Пр. Мехмет Саит Уянък, посети Тракийския университет в Стара Загора. Той бе придружен от Корхан Кюнгерю – генерален консул на Турция в Пловдив, Генджехан Бабиш - втори секретар в Посолството на Република Турция у нас и от Феризе Топал – секретар, съобщават от пресцентъра на университета.
Делегацията беше посрещната от ректора проф. Добри Ярков, който представи университета, неговите широки възможности за теоретична и практическа подготовка на студенти в различни сфери на познанието, както и за научно-изследователска дейност. Проф. Ярков с гордост сподели, че ръководеното от него висше училище е сред водещите университети в страната, в него сега се обучават повече от 10 000 души от над 60 държави. Студентите от Република Турция са 25, а още 8 в момента изучават български език, за да могат да кандидатстват догодина в избраните от тях специалности. "Вратите на Тракийския университет са широко отворени за всички Ваши сънародници, желаещи да се обучават при нас!"- заяви проф. Ярков и допълни, че по негови впечатления студентите от нашата съседка традиционно са много мотивирани и ученолюбиви.
По време на срещата с ръководния екип на университета бяха представени всички аспекти на дългогодишното сътрудничество между старозагорското висше училище и различни университети в Турция, което се развива успешно в продължение на повече от 15 години. Н. Пр. Мехмет Саит Уянък бе впечатлен от вече установените взаимоотношения с редица учебни заведения в Истанбул, Анкара, Бурса, Чанаккале, Одрин и др., както и от устойчивите партньорства в областта на образователния обмен, водородните технологии, съвместната работа по научно-изследователски проекти и обучителни програми. "Поздравявам Ви за всичко, постигнато до тук! Университетът Ви е наистина впечатляващ!", каза той и изрази готовността си да съдейства за задълбочаване на вече установените партньорства, както и за установяване на нови с други университети в родината му.
В края на срещата бяха разменени и протоколни подаръци. Проф. Ярков изненада своите гости с традиционни български млечни продукти, произведени в университетския Академичен технологичен център. Посланикът от своя страна връчи на домакина в знак на приятелство комплект за традиционно турско кафе.
Преди да отпътува, делегацията разгледа с интерес модерния Академичния информационен център, както и Музея на коня и конния спорт, съхранил уникални исторически експонати от Третото българско царство.