Напоследък се наблюдава практика работодатели да връчват заповеди по Кодекса на труда през частни съдебни изпълнители, съобщи Георги Дичев, шефът на Камарата на ЧСИ на българо-гръцки форум.
На него бе коментирана и темата за необходимост от единна база данни, платформа на европейско ниво за имотите, които притежават длъжниците, за да може да се изпълняват трансгранични вземания.
Дичев каза, че тази информация била важна, защото например у нас някой твърди, че има само един имот, а всъщност се оказва, че има и имущество в Гърция.
Ако обаче български ЧСИ се обърне към колегата си от Гърция, той можел да направи свободно справка в кадастъра, за автомобил обаче трябвало да има изпълнително производство и съдебно решение.
В Западна Европа с връчването на съдебни документи се занимавали съдебните изпълнители. В Гърция пък имало израз, че в началото и в края на един процес са съдебните изпълнители.
Много длъжници в България, пребивават постоянно в Гърция, затова се налагало да има единна европейска база данни, до която да имат достъп съдебните изпълнители.
Много е важно да има единна платформа, за да има съдебните изпълнители достъп до данните на длъжника.
Оказа се че българските ЧСИ получавали много запитвания от свои колеги за проверят ичотното състояние на даден длъжник. Отговорът обаче бил, че могат да направят спрявка само в публичните регистри.
В Гърция пък много родители на младежи проверявали дали булката има зестра, какво е имотното състояние на момичето.