1,4 млн. живеят в 12-те области, в които няма нито една, сред тях Пазарджик, Перник, Добрич, Шумен, Ямбол. В столицата са 24 от 57-те фармации в непрекъснат режим на работа
Само 57 са денонощните аптеки в цялата страна, като близо половината от тях са в София. Така хората от 12 области няма откъде да си купят лекарства нощно време.
24 от аптеките с непрекъснат режим на работа са в столицата. Разпределени са в 16 от 24 района. Отделно има и една в София-област, която е разположена в Костинброд.
От останалите области с най-много денонощни аптеки е Пловдив - осем, като всички те са на територията на областния град. Трети се нарежда Бургас с общо пет аптеки за областта, като една от тях е в Поморие.
По три аптеки има в Русе - всички те в областния център, и в Стара Загора - две в града на липите и една в Казанлък.
Без нито една денонощна аптека на територията си са областите Видин, Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Разград, Силистра, Смолян, Търговище, Шумен и Ямбол. В тези области живеят общо 1 462 453 души според преброяването от 2021 г. Това означава, че 22,4% от населението няма достъп до денонощна аптека. А много от останалите, които имат, всъщност живеят в други населени места и
трябва да пътуват до областния център, за да си купят необходимите лекарства
Във всички останали райони има по една денонощна аптека, разположена в областния център. Изключение е Благоевградско - аптеката е в Петрич.
В Ямболско има две аптеки с удължено работно време, а в Благоевградско, Видинско и Търговищко - по една.
Трендът все пак е положителен, тъй като 11 от всички 57 аптеки са били открити или са преминали към 24-часов режим след юни 2023 г. Причината е въведената миналата година методика за
допълнително финансиране на денонощни аптеки,
както и на такива, които са в отдалечени или труднодостъпни райони.
Всички тези данни стават ясни от отговор на служебната здравна министърка Галя Кондева в парламентарния контрол.
На 12 септември парламентът прие законопроект, който предлага държавно финансиране за откриване на аптеки, включително и денонощни, както и за поставянето на вендинг машини за лекарства. Той бе внесен от “Възраждане”, но получи подкрепа от ГЕРБ, БСП, ДПС-Доган, ИТН и трима от ПП-ДБ. 12 от ДПС на Делян Пеевски бяха “против”, а 20 от ПП-ДБ - “въздържал се”.
Фармацевтичните организации скочиха срещу промените по две причини - не е ясно кой ще носи отговорност за лекарствата, които хората си купуват, както и защото според тях аптеките в страната са достатъчно.
В крайна сметка до второто гласуване на този законопроект в този парламент не се стигна, защото той вече е в предизборна ваканция.
Общо 3266 са аптеките в страната, от които 42 дрогерии, обявиха от Българския фармацевтичен съюз. Това означава, че се пада
по една аптека на 2135 души вместо на 3230, както е по стандарта
на Националната аптечна карта. В страните от ЕС пък средно една аптека се пада на над 4000 човека.
В подкрепа на хората от малките населени места в сряда депутатите узакониха телемедицината (лечение от разстояние), както и болниците да обособяват мобилни медицински екипи, които да посещават градове и села без лекар.