В музея може да се види и една от най-богатите колекции от икони и църковни предмети - най-старите библейски сцени са от XV век
С инвалидна количка да стигнеш до залата, в която са заседавали първите ни нотабили и е приета Търновската конституция? Да, вече е възможно, защото до каменните стълби на входа на историческата сграда на Уста Колю Фичето във Велико Търново има изграден специален подемник.
Реновиран е и товарният асансьор, който вече може да се ползва от хора с двигателни затруднения.
Осигуряването на съвременна достъпна среда е само едно от подобренията в емблематичната сграда
за Велико Търново - музея "Възраждане и Учредително събрание", който бе обновен по проект на общината.
Сградата, построена за турски конак през 1872 г., бе реконструирана по Оперативна програма "Региони в растеж", а инвестицията е в размер на над 3,2 млн. лева.
Над 2,385 млн. лв. са европейските средства, 700 хил. лв. са през Фонда на фондовете чрез посредника за Северна България и 166 хил. лв. са собствен принос.
"Проектът има голяма обществена значимост, защото за 35 г. (допреди пандемията - б.а.) музеят е привлякъл над 1,5 млн. посетители", казва директорът д-р Иван Църов.
"През 70-те години на миналия век, когато наближава честването на 1300 г. от създаването на България, се взема решение да бъде направен Музей на българската държавност във Велико Търново. По-късно изниква друга идея - за музей, посветен на Възраждането и Учредителното събрание. Тази идея бе реализирана през 1985 г. и оттогава такъв мащабен цялостен ремонт не е правен", допълва директорът.
Сградата е една от най-натоварените с история в България, първо заради нейния създател - самобитния възрожденски майстор от Дряново. В нея са съдени много революционери.
"Самият Апостол на свободата - Левски, в тази сграда е бил идентифициран като комитата,
когото властите търсят вече няколко години. В периода 10 февруари - 16 април 1879 г. в нея заседава Учредителното събрание, което приема Търновската конституция. Открива се Първото велико народно събрание, което избира за български княз Александър Батенберг.
Тя е сцена на още ред значими събития от нашата история, точно по тази причина е обявена за паметник на културата с национално значение", припомня д-р Църов.
През 1985 г. по рисунки в чуждестранни вестници на третия етаж е възстановена залата, в която преди 145 г. учредителите са положили основите на съвременна България.
След Освобождението в сградата се е помещавала и търновската общинска управа. На 18 декември 1906 г. голям пожар унищожава красивата сграда с всички архиви. Една година по-късно тя била възстановена в предишния си вид под ръководството на арх. Георги Козарев.
Конакът е дълъг 60 и висок 27 метра. Поради неравния терен от юг е на 4 етажа, а от север - на 2. По проекта е обновена цялата фасада, възстановени са характерните за Колю Фичето красиви орнаменти.
Осигурена е сигурна и съвременна среда за опазване на експозицията. Изпълнени са мерки за енергийна ефективност на сградата. Изцяло е подменена дограмата - 280-те прозореца, които, макар и от нови материали, не нарушават автентичния възрожденски облик.
Поставени са нови отоплителна, вентилационна и осветителна система. Покривът е топлоизолиран.
След ремонта експозицията в музея "Възраждане и Учредително събрание" вече може да се посещава и зимно време. Създадена е и нормална работна среда за музейните работници.
"При около 0 градуса човек трудно би издържал повече от 15-20 минути. Сега съвсем спокойно експозицията ще може да бъде разглеждана, защото всеки от етажите е по близо 1 декар площ.
Това са 3 дка експозиционна площ - разглеждането изисква минимум час
При почти нулеви температури - няма как да се стои. Надяват се, че това ще увеличи значително посетителския интерес", казва Църов.
В музея може да се види и една от най-богатите колекции от икони и църковни предмети. Най-старите изображения на светци и библейски сцени са от XV век. Изложена е и ценна плащаница от XVI век. На първия етаж, където са подредени, е осигурен оптимален микроклимат за артефактите.
В рамките на 14 месеца са подменени вътрешните настилки и облицовки, реновиран е интериорът, подменени са канализацията и сградният водопровод.
В зданието и пред него е изградена съвременна достъпна среда, чрез която хората в неравностойно положение получават възможност за равнопоставено участие в културния живот. Монтирани са нови системи за видеонаблюдение, пожароизвестяване, задължителни за съвременните музеи.
"В много важен момент се осъществи този ремонт. Тук се случват непрестанно национални събития. През 2019 г. 44-ото народно събрание, след като месеци наред не беше се събирало поради липса на кворум, се събра в Залата на Учредителното събрание и беше обявено, че Търново получава статут на историческа и духовна столица на България.
Тук по традиция се заклеват новоизбраният кмет и общинският съвет на старата столица
Много училища и учители по история провеждат в сградата открити уроци", изрежда директорът на музея. Той е убеден, че модернизирането на сградата на музея "Възраждане и Учредително събрание" ще повиши привлекателността на туристическия продукт и същевременно ще намали разходите за поддръжка и експлоатация на знаковата сграда.
Въведените умни технологии за енергийна ефективност логично ще намалят вредните емисии на въглероден диоксид, отделяни в атмосферата.
По предходен проект по "Региони в растеж" бе променено и площадното пространство пред музея и Регионалната народна библиотека. С нови алеи, красива паркова мебел и озеленяване, то е любимо място за местни и за туристи.