Ако са искали да го освободят, депутатите е трябвало да изберат друга процедура, а не оставката му, която е била оттеглена, казват съдиите
Конституционният съд върна на поста бившия управител на НЗОК Станимир Михайлов. Единодушно с 10 гласа “за” съдиите приеха, че той е бил незаконно освободен от Народното събрание на 17 април тази година. Решението на съда е от вторник. Според юристи, освен да бъде възстановен на длъжността, Михайлов трябва да получи и заплатите като шеф на НЗОК от април до момента. Правници припомниха, че съгласно тълкувателното решение на КС от 2020 г. обявените за противоконституционни актове на Народното събрание са невалидни от момента на приемането им. Т.е. Михайлов
никога не е бил освобождаван като управител на НЗОК.
Случаят стигна до КС, след като ПП-ДБ атакуваха решението на предишното, 49-ото НС, да освободи Михайлов от поста.
В своето искане депутатите припомнят фактите. На 17 април 2024 г. като извънредна точка е предложено предсрочното прекратяване на мандата на Михайлов. Проектът не е предварително включен в програмата за пленарните заседания за седмицата 17 -19 април. Предложението е гласувано от 180 народни представители. 122 са “за” , “против” са 8, а “въздържал се” са 50.
“Към проекта за решение няма писмени мотиви. Като основание за предсрочно прекратяване на мандата се сочи изявление на Станимир Михайлов за подаване на оставка на 1 декември 2023 г.”, се посочва в искането. Четири месеца обаче парламентът така и не гласува оставката му.
След направеното процедурно предложение Михайлов е допуснат до пленарната зала. Въпреки това шефът на парламента Росен Желязков не му дава думата да обясни за оставката си. Заради този случай дни по-късно от ПП-ДБ искат освобождаването на Росен Желязков като председател на парламента.
Според съдиите от представените от НС доказателства писмото за оттегляне на оставката е депозирано след откриване на дебатите.
“Но очевидно преди самото гласуване на решението”, казват те и обясняват, че “оставката е едностранно волеизявление, чиито мотиви са без значение и затова разглеждането им не е задължително при приемането ѝ”. Според тях същите изводи важат и за оттеглянето ѝ, преди да бъде приета.
“Мотивите за оттегляне са без значение”, казват съдиите. Те добавят, че органът, до когото е адресирана, трябва само да провери дали в нея “ясно и недвусмислено” е посочено желанието, което “да е продукт на свободно формирана воля”.
Съдиите казват, че ако са искали да отстранят от длъжност човека, подал и оттеглил оставката си, депутатите е трябвало да изберат друга процедура за прекратяване на правомощията му. Категорични са, че
второто действие - оттеглянето, отменя първото - подаването на оставката
Юристи припомнят, че не за първи път КС отменя кадрово решение на парламента. Подобно имаше и за бившия шеф на Сметната палата Цветан Цветков през лятото на 2023 г. Той обаче не беше пуснат да влезе в институцията.
Ще се върне ли Михайлов като управител на НЗОК, не е ясно. Цял ден той не отговаряше на обажданията на “24 часа”.
Проф. Момчил Мавров:
Продължавам работата си в НЗОК, спазвайки законовите задължения
“Решенията на Конституционния съд се изпълняват и не се коментират. Продължавам работата си в НЗОК, спазвайки законовите си задължения. Народното събрание ме е избрало за подуправител на Националната здравноосигурителна каса. Какво следва оттук нататък, е въпрос към НС, а не към НЗОК."
Това каза пред “24 часа" временно изпълняващият длъжността управител на НЗОК проф. Момчил Мавров по повод решението на КС, с което на практика връща начело на здравната каса Станимир Михайлов.
Ако са искали да го освободят, депутатите е трябвало да изберат друга процедура, а не оставката му, която е била оттеглена, казват съдиите