Оставало да издължи 10 хил. евро, но фирмата продавач все отлагала финализирането на сделката, докато един ден намерил апартамента със сменен ключ
Да си харесаш жилище в Пловдив, да сключиш договор за покупката му, да платиш капарото и следващите вноски без 10 000 евро до крайната цена, защото продавачът ти казва: „Има време". Да вложиш хиляди левове в ремонта му и един ден да го намериш със сменен патрон на вратата и поставена аларма, която да писне при опит да влезеш.
Това се е случило на 75-годишния Фари Чаушев, решил да купи апартамент в Пловдив за дъщеря си, която е с увреждания и 75% нетрудоспособност.
Този удар не e първият, който съдбата
поднася на Чаушев в родината му
В края на 80-те години на миналия век по време на т. нар. Възродителен процес той е трябвало да се преименува на Фидан и след това е принуден да се изсели в Турция. Но все пак преди време решил да се върне у нас и тук да лекува дъщеря си.
Всичко започва на 12 октомври 2016 г., когато Фари Чаушев сключва предварителен договор с фирма „Матисто" ООД за покупката на апартамент от 96 кв. м в нова сграда на ул. „Свищов" №2 в центъра на Пловдив. Кооперацията е построена, но още няма акт 15. Цената е 60 000 евро, Чаушев плаща 60 на сто от нея при подписването на договора, остатъкът трябва да бъде издължен на 2 вноски – 14 000 и 10 000 евро. Първата е направена, остават само 10-те хиляди евро. Фари твърди, че нееднократно е търсил Виолета Велкова от фирмата продавач, за да внесе остатъка и да финализират сделката, но тя е отказвала с различен претекст – че няма време, че не е спешно и т. н.
"Постоянно отлагаше, но аз имах ключ от жилището, довършвах го и го обзавеждах, често съм и преспивал там. И така, докато една вечер през май т. г. отидох там и установих, че ключът не става. Извиках един братовчед с бормашина и когато започна да работи, алармата писна. Той ми каза да изключа СОТ-а, отговорих, че не съм го сложил аз.
В жилището имаше и липси – нямаше ги едни шкафчета с инструменти,дрехи, чаршафи и документи
Слязох да посрещна служителите от СОТ-а, дойде и полиция. Добре че едно от момчетата от СОТ-а ме позна, неговата фирма преди време монтира алармата на сградата и то знаеше, че имам жилище тук", описва Фари случилото се.
Започнал упорито да търси Виолета Велкова, но тя не си вдигала телефона и той се принудил да потърси съдействието на нотариус, на чието обаждане тя отговорила. Обяснила, че Фари Чаушев дължи още пари и въпреки уверението му, че веднага е готов да внесе остатъка, така и не се стигнало до среща. Оттогава Велкова е неоткриваема за Фари.
Така той се обръща към адвокат Таня Чечкова.
"Фари Чаушев 8 години е баламосван от фирма "Матисто" ООД , че ще стане собственик на апартамент в центъра на Пловдив. Платил е на 90% от цената на имота, а фирмата продавач, вместо да му го прехвърли, го лишава от него, както и от всички негови вещи, които се намират вътре, заедно с документите за закупеното цялостно обзавеждане, оборудване и ремонт. През всичките години купувачът е ползвал имота и е бил "приспиван", че въпросът с документалното изповядване на сделката е само подробност и формалност", коментира тя.
По случая е подаден сигнал в прокуратурата,
която е започнала проверка за измама
„Аз все още не вярвам, че може да стане такова нещо, цял живот съм се доверявал на хората", казва 75-годишният мъж.
Виолета Велкова затвори телефона на репортера на „24 часа", щом разбра за какво я търси. При повторното позвъняване обясни, че не й е удобно да говори. След това не отговори на обажданията.