Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е извършила 2570 засилени проверки извън текущия официален контрол във връзка с активния летен туристически сезон на територията на областите Бургас, Варна и Добрич. Проверките се проведоха в периода от 17 юни до 13 септември 2024 г., посочват от БАБХ.
Издадени са 331 предписания за несъответствия по материално-техническата база, воденето на записи, свързани със системата за управление на безопасността на храните (СУБХ), и предлагането на храни без етикетировка. Съставени са 89 акта за административни нарушения, свързани с търговия с храни без регистрация, предлагане на храни с изтекъл срок на годност и заблуждаваща информация за имитиращи продукти. Затворени са 31 обекта поради нарушения на хигиенните изисквания, посочва БТА.
Възбранени и насочени за унищожаване са общо 17 180 килограма храни от животински и неживотински произход, 8245 литра безалкохолни напитки и УХТ мляко, както и 161 яйца поради липса на етикетировка или маркировка, неизвестен произход, нерегламентирана продажба, неправилно съхранение, нарушена цялост на опаковката и променлива органолептика.
В засиления контрол са били включени обекти за търговия на дребно с храни, подвижни, временни и сезонни обекти, кетъринг услуги, заведения за обществено хранене, включително тези в хотелски комплекси и туристически обекти с услуга "ол инклузив". Основната цел е била да се провери съответствието с изискванията за безопасност на храните, включително състоянието на сградния фонд и оборудването, системите за управление на безопасността на храните (СУБХ), произхода и съхранението на храни, както и етикетирането и предоставянето на информация на потребителите. Инспекторите са проверявали хигиенните условия в обектите, осигуряването на подходящо работно облекло и лични предпазни средства, както и условията за измиване и дезинфекция на работния инвентар.
Справка на БТА показва, че по време на миналогодишния летен туристически сезон по Черноморието в периода от 1 юни до 15 септември БАБХ е извършила 1736 проверки, като 72 от тях са били по сигнали и жалби на граждани.
Възбранени и насочени за унищожаване са били 135 кг храни от животински произход поради липса на етикети или с изтекъл срок на годност, както и 37 кг храни от неживотински произход поради неспазване на указаните от производителя условия или с изтекъл срок на годност.
Издадени са били 3 заповеди за спиране на цялата дейност на обекти, също 29 акта и 151 предписания относно лоша хигиена, обекти без регистрация по Закона за храните, неспазване на изискванията относно етикетиране на храни, храни с изтекъл срок на годност, несъответствия по сграден фонд и други.