Започва ремонтът на бившата Земеделска банка в Търговище, съобщиха от общинския пресцентър. Реставрацията на сградата, построена през 1915 г., ще струва близо 4,5 млн. лв., осигурени от държавния бюджет. Ремонтите ще продължат 14 месеца. Това обявиха на брифинг кметът д-р Дарин Димитров, директорът на дирекция „Устройство на територията и инфраструктура" в общината инж. Светлана Деянова и инж. Донче Райчева от фирмата изпълнител на ремонтите.
"Целта е след ремонтите сградата да бъде преустроена в изложбени зали, да я използваме за радостни събития и ритуали. Тя ще остане общинска собственост, за да може всеки наш съгражданин да я посещава", каза кметът д-р Димитров. Той официално връчи и документите за откриване на строителната площадка на фирмата изпълнител.
Проектът цели възстановяване в максимален вид и размер на архитектурните и художествени характеристики на сградата, обясни инж. Светлана Деянова. "Сградата е с характерния образ на обществените сгради от началото на миналия век – с множество елементи и орнаменти по фасадата и покрива, с богат интериор. Общата площ, която ще бъде преустроена, е около 800 кв. м. На първия етаж ще бъде обособена залата за изложби, помещение за охраната, коридори, санитарни помещения. На втория ще има административни канцеларии и служебно помещение", каза Деянова.
Тя разясни, че в условията на обществената поръчка е заложено фирмата изпълнител задължително да работи с консерватор и реставратор. "Законът не изисква това. Ние обаче все пак заложихме тези условия, за да сме сигурни, че ще запазим в максимална степен архитектурния вид на сградата", каза инж. Деянова.
Започва и подготовката на строителната площадка, доставката на материали и ограждането на обекта, като тези дейности ще отнемат около месец, обясни инж. Донче Райчева от фирмата изпълнител.
"Строителните дейности ще започнат с реконструкция на покрива, а след това ще се работи по конструкцията, инсталациите, реставрация на дограмите, архитектурните елементи в екстериора и интериора", допълни инж. Райчева. Тя каза още, че всички детайли ще се реставрират с минимална намеса и с материали, близки до използваните през епохата на построяване на сградата.
В миналото тя бе използвана и като Пионерски дом, а в последните години беше затворена. Ремонтът на банката бе сред проектите, заложени за реализация по Оперативна програма "Региони в растеж" в предходния програмен период на Европейския съюз. Заради различни изисквания по програмата, които обаче няма как да бъдат приложени при реставрацията на такъв архитектурен обект, проектът отпада.
През 2016 г. е извършено аварийно укрепване на покрива, за да се запази вътрешността на сградата до извършването на основния й ремонт. През 2020 г. общината обявява и концесия за стопанисване на обекта, но тогава не се явява желаещ.
През годините проектът за реставрация и преустройство на сградата неколкократно е актуализиран, за да може при възможност администрацията в кратък срок да кандидатства за финансиране.