Историята му започва преди 2000 години в Азия
Патладжанът има дълга и интересна история, която започва в Азия. В Индия е бил култивиран още преди 2000 години. Исторически сведения показват, че растението е било използвано в традиционната медицина и хранене от дълбока древност. Разпространението му в Европа започва през VII век благодарение на арабските търговци. В началото на Средновековието патладжанът е бил отглеждан в Испания и Италия. Въпреки това през този период е смятан за неядлив и понякога дори за отровен. Това вероятно е свързано с факта, че принадлежи към семейството на картофите и доматите, които съдържат токсични съединения. През XVI и XVII век патладжанът започва да се използва активно в кулинарията и става популярна съставка в кухнята на Средиземноморието и Близкия изток.
Многообразният зеленчук предлага различни вкусове и текстури в зависимост от сорта. От класическия обикновен патладжан до специализираните видове като бял и зелен, всеки вид има своето уникално приложение и предимства. Най-разпространен е обикновеният, който е с класическата форма и тъмен лилав цвят. Месото му е плътно и малко горчиво, но приготвянето му намалява горчивината и подчертава сладостта. Идеален е за печене, пържене и готвене. Често се използва в мусака и лазаня. Белият патладжан е с по-малка и по-кръгла форма. Кожата му е бяла или кремава, по-малко горчив в сравнение с тъмните видове и със средно меко месо. Шеф готвачите го препоръчват за ястия, които изискват по-нежна текстура и сладък вкус. Подходящ е за приготвяне на супи, яхнии и запеканки.
Азиатският патладжан е по-дълъг и по-малък от обикновения. Цветовете му варират от лилав и бял до зелен. Той е с по-сладък вкус и минимална горчивина. Използва се предимно в азиатската кухня в рецепти за пържени ястия, супи и къри. Идеален е за бързо готвене, тъй като лесно става мек.
Гръцкият патладжан е като обикновения, но с по-големи размери и по-светли цветове. Той е мек и сладък с минимална горчивина. Често се използва в традиционни гръцки ястия като мусака и баба гануш. Подходящ е за печене и запържване.
В Индия използват най-често зелен патладжан, който е с кръгли или удължени форми. Доста по-сладък е от лилавия, затова се използва предимно в салати. Патладжанът Сатурн е кръгъл и плосък, наподобяващ малка тиква, с бледолилава или жълта кожа. Той е мек, сладък и с леко пикантен вкус. Често се използва в гурме рецепти заради интересната си форма и вкусови качества.
Патладжанът е и изключително полезен зеленчук, който има множество здравословни ползи. Той е богат на важни хранителни вещества, антиоксиданти и фибри. Освен това е нискокалоричен и съдържа малко мазнини, което го прави отличен избор за хора, които се опитват да намалят теглото си. С високото си съдържание на фибри и вода той може да създаде чувство на ситост и да помогне за намаляване на калорийния прием.
Патладжанът съдържа минерали като калций и магнезий, които са важни за здравето на костите. Някои изследвания показват, че редовното му консумиране може да регулира нивата на кръвната захар. Фибрите и ниското съдържание на въглехидрати могат да помогнат за предотвратяване на внезапни скокове на кръвната захар и да подкрепят здравето на хора с диабет тип 2.
Рататуй
Какво ви е необходимо: 1 голям патладжан; 1 кг домати; 1 лъжица сол; 1 тиквичка; 3 големи глави лук; 3 скилидки чесън; 3/4 чаша зехтин; 2 с.л. доматено пюре; 100 мл червено сухо вино; 50 г разтопено масло; 1/2 с.л. сух риган; 1/2 връзка пресен магданоз; листа пресен босилек; черен пипер; сол; 1 к.л. кафява захар
Начин на приготвяне: Нарежете патладжана на кръгове, посолете всеки един от тях и ги оставете за 25 мин в гевгир, за да си пуснат горчивия сок. Нарежете и останалите зеленчуци на кръгове.
В купа смесете доматеното пюре със зехтина, виното, счукания чесън, ригана, магданоза, черния пипер, кафявата захар и солта. Изсипете тази смес в леко намазнена и загрята във фурната тава.
Подредете зеленчуците изправени, като редувате лук, домат, патладжан и тиквичка. Полейте с разтопеното масло. Изпечете ястието за около час, докато зеленчуците омекнат, сосът на дъното започне да бълбука. Преди да сервирате, украсете с пресен босилек.
Дип от бял патладжан
Какво ви е необходимо: 2 големи бели патладжана; 2-3 скилидки чесън; 125 г крема сирене; зехтин; бял оцет; бял пипер; сусам за поръсване
Начин на приготвяне: Изпечете патладжаните, обелете ги, оставете ги да се охладят и ги нарежете на едро. Сложете в блендер с останалите съставки и блендирайте до получаването на гладка смес. Преди да сервирате, поръсете с малко сусам.
Имамбаялдъ
Какво ви е необходимо: 4 патладжана; 4 моркова; 5 чушки; 4 домата; 4 глави лук; 7 скилидки чесън; 1 връзка магданоз; олио; брашно; черен пипер; дафинов лист; бахар; сол
Начин на приготвяне: Нарежете патладжаните по дължина, поръсете ги със сол и ги оставете за около 45 мин. По този начин ще премахнете горчивината им. Изплакнете ги добре със студена вода и ги подсушете добре. Оваляйте филиите патладжан в брашно и ги изпържете за няколко секунди на висока температура. Нарежете лука, морковите и чушките на ситно и ги задушете в дълбок тиган. След като омекнат, налейте малко вода и добавете дафиновият лист, черния пипер, бахара и нарязаните на ситно домати и чесън. В тава подредете ред от пържените патладжани и върху всеки сложете от задушените зеленчуци. Налейте две чаши вода и една чаша олио. Печете в предварително загрята на 200°C фурна до готовност. След като извадите, поръсете с нарязания на ситно магданоз.
Пълнен патладжан с кускус и телешка кайма
Какво ви е необходимо: 1 патладжан; 50 г кускус; 100 мл гореща вода; 250 г телешка кайма; 1 с. л. зехтин; 1/2 зелена чушка, нарязана на кубчета; 1/2 глава кромид лук, нарязан на ситно; 1 скилидка чесън, нарязана на ситно; 2 с.л. доматено пюре; 3 бр. чери домати, нарязани на половинки; сол; смлян черен пипер; листа пресен магданоз
Начин на приготвяне: Изсипете кускуса в купа и го залейте с 100 мл гореща вода.
Оставете за 5 мин, след което разбъркайте с вилица. Направете разрез по дължина на патладжана, издълбайте го, осолете го и оставете да се отцеди за 30 мин. Загрейте в тиган зехтина и задушете в него лука, чесъна и чушката заедно с доматеното пюре.
След като зеленчуците омекнат, добавете каймата, а след 10 мин кускуса и подправките. Напълнете патладжана с приготвената смес и изпечете за 25 мин в загрята на 200°C фурна. Пет минути преди да извадите патладжана, подредете отгоре чери доматите. Поръсете с листа пресен магданоз при сервиране.