След решението на ВАС да се регистрира коалицията на Делян Пеевски ЦИК отказа самостоятелна регистрация на движението, поискана от Джевдет Чакъров
ДПС на Делян Пеевски отива на избори с “ДПС - Ново начало”, а това на Ахмед Доган ще играе с Алианс за права и свободи.
До това решение стигна 10-дневния спор около това кое ДПС как да участва на вота.
Първо в късния следобед в сряда Върховният административен съд нареди на ЦИК незабавно да регистрира коалицията “ДПС - Ново начало” за участие в изборите. Решението на съдиите Румяна Борисова, Светослав Славов и Таня Дамянова е окончателно и не подлежи на обжалване.
Късно снощи ЦИК го изпълни и гласува, че регистрира “ДПС - Ново начало” за участие в изборите. Решението беше взето единодушно с 15 гласа “за”.
А до решението на ВАС по-рано през деня се стигна, след като три часа по-рано в открито заседание съдът гледа делото по жалбата на коалицията на Пеевски срещу отказа на ЦИК да я регистрира. Той беше постановен от избирателната комисия на 9 септември.
Буквално час след като ВАС разпореди вписването на “ДПС - Ново начало” за парламентарните избори, лидерът на Земеделски народен съюз Румен Йончев внесе документите за регистрация на Алианс за права и свободи и
до вечерта вече бе получил от ЦИК регистрация за изборите
Неговата формация заедно със СБОР влизаше в коалицията “Демокрация, права и свободи - ДПС”, с която хората на Джевдет Чакъров искаха да участват във вота първоначално. Самият Чакъров пък даде брифинг, на който каза, че “автентичното ДПС” ще участва на изборите, и упрекна ВАС, че “взел решение в нарушение на вички правни норми”.
В четвъртък ВАС ще гледа и жалбата на коалицията на ДПС на Ахмед Доган срещу отказаната регистрация на неговата коалиция.
Късно вечерта в сряда ЦИК от своя страна отряза Джевдет Чакъров и не одобри искането му да регистрира за изборите само партия ДПС. Решението беше подкрепено от 13 души, като против гласуваха само Севинч Солакова и Ерхан Чаушев.
Сагата с регистрацията на двете ДПС-та започна на 2 септември, когато след двудневно умуване ЦИК вписа и двете коалиции в един и същи час и без входящ номер. Причината бе, че по закон времето за внасяне на документите е от значение.
След това ЦИК даде срок на двете крила до 17 часа на 9 септември да извадят партия ДПС от коалициите си. Те отказаха да го направят и така на 9 септември избирателната комисия им отказа регистрацията.
В мотивите си от вчера обаче върховните магистрати
оборват решението на ЦИК да не дава час и входящ номер на “ДПС - Ново начало”
при подаването на документите. Те са били изпратени по електронен път още в първите минути на 2 септември - в деня, в който стартира регистрацията. Решението на комисията беше критикувано от много юристи, които го определиха като порочно. Според върховните магистрати “по безспорен и несъмнен начин е установено, че от страна на коалицията в 0,05 часа по електронен път е подадено заявление по образец”.
“То е подписано с електронни подписи и от двамата представляващи коалицията”, посочват съдиите. “Това заявление не е отразено в регистъра, не е и разгледано от ЦИК”, добавят те. Затова и липсват констатации дали то отговаря на изискванията на Изборния кодекс и решението от 27 август за регистрацията на партиите и коалициите в ЦИК.
Съдът приема, че заявленията на двете коалиции, в образуването на всяка от които участва партия ДПС, не са подадени едновременно.
И обяснява, че “ДПС - Ново начало” са преди “Демокрация, права и свободи - ДПС”, защото документите им са изпратеви в ЦИК още 0,05 часа на 2 септември по електронен път.
Един от аргументите на противниците на регистрацията беше, че подаването започвало в 9,30 ч, защото такива били правилата на ЦИК.
Върховните съдии го оборват. Те посочват, че според Административнопроцесуалния кодекс (АПК) исканията, изпратени по електронна поща преди изтичането на даден срок, макар и извън работното време, се смятат за подадени в срок.
Решението е важно и защото
ВАС за втори път изтъква, че електронният подпис е равнопоставен на саморъчния
Съдиите обясняват, че Законът за електронното управление задължава административните органи да предоставят всички услуги и по електронен път, освен ако със закон не е предвидено друго. “Това налага извода, че заявлението за регистрация на коалиция за участие в избори можe да бъде подписано както саморъчно, така и електронно”, казват магистратите.
Те припомнят и предишно решение на ВАС от 10 август 2022 г. пак за електронния подпис. В него се казваше, че документите, с които партиите определят свои членове в районните избирателни комисии (РИК) може и да са с електронен подпис. Решение в подкрепа на електронния подпис в изборния процес взима и Административният съд в Стара Загора през 2021 г.
Затова магистратите посочват, че ЦИК е нарушила закона, като не е регистрирала своевременно подаденото по електронен път заявление от “ДПС - Ново начало” във входящия регистър на коалициите за участие в изборите. Също така
неправилно е постъпила, като не му е дала пореден номер и не го е разгледала самостоятелно
Вместо това комисията го е приложила към по-късно подаденото заявление на хартиен носител, подписано саморъчно от представляващите коалицията, и е приела, че заявлението е подадено едновременно с това на “Демокрация, права и свободи - ДПС”.
Според магистратите изцяло несъобразени с Изборния кодекс са и указанията за отстраняване на допуснати нередности, които ЦИК е дала на коалиция “ДПС - Ново начало” - партията ДПС да не присъства в нея, защото била в друга коалиция.
Решението дали партия ще се явява самостоятелно, или в коалиция, принадлежи единствено на самата партия, казват съдиите. Те обясняват, че Изборният кодекс поставя само едно ограничение - партията да се яви, или самостоятелно или само в една коалиция.
Тази забрана щяла да бъде нарушена, ако вече е имало регистрация
В хода на съдебното заседание адвокатите на “ДПС - Ново начало” Александър Ангелов и Светлин Панов изтъкнаха, че коалицията е създадена на 27 август, а другата на 29 август, тоест партия ДПС е нямало как да стане част от “Демокрация, права и свободи - ДПС”.
Те посочиха като аргумент и че ПГ на ДПС е дала съгласието нейното име да се използва от “ДПС - Ново начало”.
Същият съдебен състав обаче отказа участие на коалицията на Пеевски в частичните местни избори, които на 20 октомври ще се проведат в няколко населени места. Мотивите на магистратите са, че за тях вече е вписана партия ДПС със заявление, подадено от Джевдет Чакъров.