Техгигантите загубиха две ключови дела по обвинения в антиконкурентни практики и незаконни данъчни облекчения
ЕС нанесе удар за над 15 млрд. евро по техгигантите “Гугъл” и “Епъл” в две съдебни битки във вторник, които затвърдиха усилията на блока да регулира големите компании.
“Епъл” беше погната от ЕК през 2016 г. - тогава еврокомисарката за конкуренцията Маргрете Вестагер водеше политика срещу т.нар.
сладки сделки между страни от блока и големи компании,
които носят на вторите значителни облаги. Според ЕК Ирландия, където е базата на “Епъл” в Европа, е предоставила незаконна държавна помощ на техгиганта. Благодарение на това над 20 години американската компания изкуствено е занижавала данъчната си тежест до 0,005% през 2014 г.
Сега “Епъл” трябва да плати на Ирландия 13 млрд. евро, постанови най-висшата съдебна институция на блока - Съдът на ЕС (СЕС). По-рано той отхвърли решението, че споразуменията между Дъблин и “Епъл” са незаконни, но на по-ниска инстанция. Сега обаче оттам подчертават, че това е “окончателната присъда по въпроса”. “Това беше победа, която ме разплака, защото е много важна”, коментира Вестагер. Датчанката подчерта, че е “много важно да покажем на европейските данъкоплатци, че понякога наистина може да се постигне данъчна справедливост”. Случаят с “Епъл” е част от редица разследвания, насочени към това как страни като Ирландия и Люксембург предлагат благоприятни данъчни облекчения, за да установят на териториите си европейските централи на големите фирми.
От “Епъл” посочиха, че са “разочаровани” от решението на СЕС: “Ние винаги плащаме всички данъци, които дължим, където и да работим, и никога не е имало специална сделка”. Оттам уточниха, че компанията е платила над 20 млрд. долара данъци в САЩ върху същите печалби, които според ЕК е трябвало да бъдат обложени с данък в Ирландия. От правителството там пък заявиха, че “ирландската позиция винаги е била да не се предоставя преференциално данъчно третиране на компании или на данъкоплатци”.
“Гугъл” пък трябва да плати глоба от 2,4 млрд. евро, тъй като СЕС отхвърли жалбата на компанията майка на техгиганта “Алфабет” срещу ЕК. Брюксел глоби “Гугъл” през 2017 г. за антиконкурентни практики, като това беше първата, но не и единствената солидна сума, която фирмата вероятно ще плати - за последните 10 г. тя е натрупала общо около 8,2 млрд. евро санкции. Компанията все още се бори срещу две други глоби на ЕС, включително рекордната антитръстова от 4,3 млрд. евро за операционната система “Андроид”.
Наложеното парично наказание от ЕК през 2017 г. идва, след като “Гугъл” използва собствената си търсачка за сравнение на цените при пазаруване, за да спечели предимство пред по-малките си конкуренти от Европа. Тогава Вестагер заяви, че компанията
“отказва на европейските потребители истински избор
от услуги и пълните предимства на иновациите”.
Според СЕС практиката на техгиганта е “дискриминационна”, а решението за глобата е финално и не подлежи на обжалване. Съдиите подчертават, че правото на ЕС забранява поведение, което възпрепятства “поддържането или растежа на конкуренцията на пазара”.
“Разочаровани сме от решението на съда”, заяви говорител на “Гугъл” и припомни за промените, които компанията е направила в рекламите за пазаруване в Европа през 2017 г., за да се съобрази с решението на ЕК. Според Вестагер делото срещу “Гугъл” е “катализатор за промяна”, което оспорва идеята, че “дигиталните компании трябва да бъдат оставени да работят свободно”.