"Разделението на българската национална общност е било на повече от две, но Източна Румелия и Княжеството са първият голям успех. Това наистина е най-големият празник в политическата ни история - точно 6 септември", каза проф. Веселин Методиев в ефира на Би Ти Ви.
По думите му 6 септември е по стар стил, иначе по нов стил е на 18 септември. "Както Независимостта не е на 22 септември, а на 4 октомври, не успяхме да си уеднаквим календара по стар и нов стил", добавя проф. Методиев.
Да се направи държава на българите, в която да живеят всички българи от тази територия, която днес е съвсем различна като етнически и демографски състав - този възрожденски идеал е много силен, създал събуждането, каза още проф. Методиев.
По думите му Русия била настроена агресивно, а императорът Александър III бил човек, който създава напрежение до степен, че принуждава българският княз да напусне. "Появява се криза, която ще стане европейска, не само българска. Заплахата е дошла от едно-единствено място. Останалите Велики сили някои се съобразяват с Русия, други с българите и се разделят три големи сили за Русия, три - за България. Високата порта, която става седмата, за наша радост, протаква нещата, което работи в полза на бълагрите", обяснява историкът.
Проф. Методиев добавя, че историческото невежество сякаш е обхванало модерния свят. Не знаем колко трудности са решавали хората преди нас и с какви мъки са се сблъсквали, и си мислим, че на нас ни се е паднало най-лошото - това е илюзия, просто ние вървим по нормалния път, твърди той.
По думите му това са процеси, които са валидни за всички посткомунистически държави - така е в Чехия, Полша, Унгария.