Общината обновява здравните служби, подкрепя читалищата с допълнително финансиране
Димитър Здравков е завършил аграрна икономика в Аграрния университет в Пловдив. Той е четвърти мандат кмет на община Садово, която включва 12 населени места. Първия си мандат Здравков започва през 2011-а, когато е на 33 години и е един от най-младите кметове в България.
- Г-н Здравков, един от приоритетите на екипа ви е подобряване на инфраструктурата в общината. Какво направихте през последната година?
- По голяма част от обектите, които започнахме през последната година, все още се работи. Но можем вече да се похвалим с два новоизградени пътя. Общата им дължина е около 7 км. Единият е между Милево и Виница и скоро ще бъде въведен в експлоатация. Трасето е от голямо значение, тъй като скъсява с 11 км разстоянието между с. Милево и Първомай. А това е важно за хората от Първомайско, които пътуват до Милево, за да работят в земеделието. Изцяло нов път построихме и между Богданица и Ахматово. Очакваме за него акт 16, за да го пуснем за движение.
Предстои да започне вторият етап от рехабилитацията на пътя от Ахматово към Поповица. Тъй като шосето е дълго, сме разделили ремонта му на етапи.
С финансиране от програмата за селските райони и от държавния бюджет ще бъде направен пътят Садово-Чешнигирово, който е с дължина около 6 км. Първият етап от реновирането му започва до дни. Благодарение на усилията, които полагаме, разполагаме с добра общинска пътна мрежа, която включва близо 50 км. Когато говорим за инфраструктура, трябва да спомена, че в много от населените места подменихме тротоарните плочки, оформихме нови алеи с поливни системи. Облагородихме междублоковите пространства в Садово и в други населени места, реновирахме центъра на Милево, където предстои да се направи озеленяване.
- Как работи общинското ви предприятие, което приоритетно извършва уличните ремонти и асфалтирането?
- То беше създадено преди няколко години и за това време
доста напреднахме с асфалтирането на улиците. Причините са няколко - общинското предприятие разполага със собствен машинен парк, настилките, които се полагат, са качествени. Работи се по-бързо. Използваме външни фирми само при обекти, по които сме получили европейско финансиране или от държавния бюджет.
- Садово е сред общините, които не са засегнати от миграцията. Много млади семейства живеят тук. Как успявате да ги задържите?
- При нас от няколко години се забелязва тенденция млади семейства да купуват съществуващи къщи или земеделски земи в Садово и по селата ни. Една от причините за този продължаващ интерес е, че цените на имотите са поносими. Освен това населените места в общината са благоустроени, в тях има всичко необходимо за живот на младите хора и техните деца. Родителите имат възможност за работа както на територията на Садово, така и в близките градове Пловдив, Асеновград, Първомай, които са близо. Заради увеличаващия се механичен прираст на общината се налага да разширяваме детските заведения. По Плана за възстановяване и развитие сме одобрени за строителство на нова детска градина в с. Богданица, която ще струва около 2 млн. лева. Нуждата от нея е голяма, тъй като деца в селото има, но липсват помещения. Средствата за новата градина са одобрени, в момента сме в процедура по проектирането й.
Обърнахме внимание на здравните служби. Сградите, в които се помещават, са стари. Обновихме здравните служби в Садово, Катуница, Чешнигирово, Караджово, Болярци. Предстои следващата година да се ремонтират в останалите села. Полагаме и усилия да осигурим добри условия за спорт на подрастващите.
Стадионите в населените места, където са сформирани отбори, разполагат с поливни системи и осветление. Имаме 3 отбора по футбол. Детски футболен клуб предстои да открием в Болярци благодарение на подкрепата на местния кмет. Детската ни школа по стрелба лък печели непрекъснато призови места. В Поповица много добре се развива тенисът на маса, а в Садово отборът по киокушин досега е завоювал много награди на републикански и международни състезания. По селата имаме фитнеси на открито, откликваме при всички заявени желания да се направят нови. Предстои да започнем строителство на физкултурен салон към основното училище в Садово, в което никога не е имало такова спортно съоръжение.
За да имат жителите ни по-добри условия за живот и развитие, подкрепяме читалищата с допълнително финансиране. Радостното е, че имаме много самодейни състави, които участват в големи фестивали и винаги се класират на призови места.
- А кои са най-големите проблеми в общината?
- От години при нас липсва обществен транспорт, което затруднява придвижването на жителите ни. Заради намаления пътникопоток няма превозвачи, които да обслужват линиите ни. А това е социална услуга, която държавата трябва да предоставя на населението. Един от начините да се разреши проблемът е
да се даде възможност общините да извършват транспортната услуга в такива случаи, в които няма желаещи превозвачи.
Друг проблем в община Садово създава "Водоснабдяване и канализация". Когато има аварии, разкопават и след ремонта оставят така. Не си възстановяват нарушената инфраструктура, а чакат общината да го направи.
За всички общини в България голям проблем ще се окаже такса смет. С приетите законодателни промени замърсителят трябва да плаща повече. Но редът не е регламентиран. Примерно не са дали възможност на общините да събираме такса смет от ромските махали. Отделно много магазини са декларирали, че се водят на физически лица. А така таксата е по-малка. В същото време търговският обект може да е най-големият замърсител в дадено населено място. В момента няма кой да даде отговор на тези въпроси, а те са важни. Имаше натиск от бизнеса за промените в такса смет, които държавата направи, но висят много неизяснени неща. Това ще създаде със сигурност огромни затруднения в работата на общините.
Новоизграденият път Ахматово-Богданица