- Подновяват процедурата на 9 септември
- Вероятно Борислав Сарафов ще е кандидат, но не е ясно ще има ли и други
Както се и очакваше, Прокурорската колегия на ВСС ще стартира процедурата за избор на нов главен прокурор. Това ще стане на 9 септември, когато е насрочено заседание на кадровиците. На него ще се обсъжда да се предложи на Пленума да поднови процеса по избор на обвинител №1, става ясно от дневния ред. От юни м.г. начело на държавното обвинение е Борислав Сарафов, но той е временен шеф.
Процедурата беше открита през юни м.г., след като с 16 гласа ВСС освободи Иван Гешев от поста заради израза “политически боклук”. Преди това парламентът направи промени в съдебния закон и НПК, според които главен прокурор се избира и освобождава с 13 гласа. Дотогава минимумът бяха 17 гласа. ВСС е от 25 души.
Гешев, който при промяната в мнозинството още беше на поста, веднага сезира Конституционния съд. Магистратите в края на юли т. г. обявиха, че не виждат проблем в намаленото мнозинство.
Така пречката пред ВСС за избор на главен прокурор отпадна. В началото на август от ПП-ДБ внесоха законопроект, с който да се забрани на настоящия състав на ВСС да избира главен прокурор и шефове на ВКС и ВАС. Тази идея беше определена от юристи като противоречаща на решение на КС, според които институциите с изтекъл мандат продължават да изпълняват задълженията си. Мандатът на кадровия орган изтече през октомври 2022 г. Въпреки това парламентът не е направил никакъв опит да избере членове на ВСС от квотата си. Обяснението беше, че ще стане след промените в основния закон, но в частта за ВСС те бяха отменени от КС.
Очаква се в надпреварата за главен прокурор да се включи Борислав Сарафов, макар и до момента той да не е коментирал. Не е ясно дали ще има и други номинирани. В началото на годината се спрягаха вече бившият съдия в съда в Страсбург Йонко Грозев и юристът от “Антикорупциония фонд” Андрей Янкулов. Оттогава обаче има затишие. Нагласите на прокурорите са обвинител №1 да е от техните среди.
Според правилата номинации се правят в четири поредни заседания след това, на което ще бъде открита процедурата, тоест до средата на октомври. Могат да предлагат поне трима членове на колегията и министърът на правосъдието. Малко вероятно е Мария Павлова да направи предложение, още повече че до пролетта беше заместничка на Сарафов. След това кандидатът представя концепция. После се прави оценка на нравствените и професионалните му качества. Цялата процедура отнема около три месеца и половина и тъй като декември е с доста почивни дни, най-вероятно изслушването ще е в началото на януари.