На ход са селекционерите, казва бившият ректор на Аграрния университет
Фазите на развитие на почти всички култури са "издърпани" с месец напред заради продължителните жеги това лято. По тази причина селекционерите трябва да почнат да разработват нови сортове, които да издържат на по-високи температури.
Това коментира пред "24 часа" доскорошният ректор на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева и настоящ областен управител.
Зеленчукопроизводители от Пловдивско се оплакаха, че доматите това лято буквално са се сварили на корена и нищо не ставало от тях. "Засадих по-късен сорт с надеждата да бера поне през септември. Уви. Жаркият август "изгори" цветовете им на корена и те окапаха, без да образуват завръз", разказа Маргарита Генова от с. Чалъкови.
Жегата се оказа пагубна и за почти всички култури.
С месец по-рано стартира гроздоберът в Пловдивско. Винените сортове достигнаха захарност 24 градуса и ако не се приберат сега, има опасност зърната им да станат на стафиди. Всъщност гроздоберът винаги е бил след втората половина на септември. Тази година започна още през август.
Според собственици на лозови масиви от Родопската яка реколтата е слаба. На първо място се дължи на студения май, който забавил развитието на гроздето, а дългото и горещо време през лятото не позволило на зърната да налеят и да образуват едри салкъми.
Според проф. Янчева трябва да се търсят нови сортове, които да се адаптират към измененията на климата у нас. Това обаче било работа на селекционерите.
"Климатичните промени не са предвидими. Ако тази година жегите бяха дълги, не е сигурно дали и следващата ще са такива. Вярно е, че ще има засушавания, но дали ще са в същите месеци и периоди, не е сигурно. В последните години не наблюдаваме цикличност. Преди през юни знаехме, че средната температура е била в определени норми, сега обаче всеки месец си е сам за себе си", посочи проф. Янчева.
Според нея трябва да се понатрупат данни за последните години и в тази посока да се търсят решения на проблемите. "Това обаче е дълга тема за дискусия. Трябва да се включат различни специалисти. Адаптиране на културите към климатичните изменения трябва да се прави", смята тя.