За първи път фламинго гнезди край Бургас, открити бяха и два нови вида прилепи
След 6 г. работа по проект "Лагуната на живота" с бюджет от над 2,5 млн. евро Атанасовското езеро край Бургас и обитателите му са по-защитени. С дейностите си специалистите са
елиминирани основни заплахи за екосистемата
Това отчетоха на заключителната среща на Обществено-консултативния съвет за Атанасовско езеро от Българската фондация "Биоразнообразие" (БФБ). Проектът приключва през септември и е един от най-комплексните и сложни за възстановяване на крайбрежни местообитания в България.
За първи път от 70 г. са възстановени 3 главни земни диги в Северното езеро с обща дължина повече от 5,8 км, 17 км валове и минидиги, почистени са 14 км вътрешни солени канали, подменени и ремонтирани са хидротехническите съоръжения, свързващи отделните басейни, ремонтиран е главният морски шлюза на Северното езеро, който захранва лагуната с морски води.
Пилотно за България е направено възстановяване на популацията на морска рупия, което е добра основа за прилагане на консервационни мерки за тази група растения и в други места, например морското крайбрежие, обясняват от БФБ.
Сред свършената работа е и създаването на благоприятни местообитания за големия воден бик, които могат да се захранват със свежи води целогодишно от близката река Банска и служат като места за хранене и почивка на десетки видове птици.
Мащабните инженерни дейности в езерото се отразиха и на птиците и реално ефектът от тях ще бъде още по-видим след време, когато стресът от техническата намеса в местообитанието ще е преминал напълно, убедени са орнитолози.
Компенсаторните функции на езерото се задействат и се очаква положителният ефект ще бъде голям.
Засега изследванията не показват конкуренция за храна
между фламингото, саблеклюна и кокилобегача, но е важно да продължи да се следи ситуацията. През 2024 г. сме свидетели на първото гнездене на розово фламинго у нас, обясняват от фондацията. И разказват, че по време на работата си са открили два нови за езерото вида прилепи.
Предприетите мерки са взаимносвързани и допълващи ефектите си и това ги прави още по-значими не само като въздействие върху отделни местообитания и видове, но и върху цялата екосистема на езерото.
Заради дългогодишното добиване на сол екосистемата на Атанасовското езеро е до голяма степен модифицирана от човешката дейност и се нуждае от постоянни грижи и поддържане, за да се опази биоразнообразието на лагуната.
Близо 15 г. тази крехка екосистема се поддържа най-вече чрез финансирането с европейски средства от програма LIFE и съфинансирането на екоорганизации и оператора на солниците.
Но в условия на ковид, на война, инфлация
намалява бизнес интересът за добив на сол
- традиционна дейност, чиято загуба в бъдеще може да промени напълно облика на езерото, прогнозират от екофондацията.
Оттам апелират за приемане на актуализиран план за управление на резервата, който се бави вече 10 г., както и за стартиране на процес по изготвяне на Интегриран план за управление.
За 6 г. работа са натрупани знания, практически опит, данни за мониторинг и оценяване състоянието на езерото като крайбрежна лагуна, които да позволят бъдещото ефективно управление на тази територия. 75% от стойността на проекта "Лагуната на живота" се финансират от LIFE на Европейския съюз, а 25% - от партньорите "Черноморски солници" АД , БФБ, БДЗП и "Заедно 2011".
Атанасовското езеро е разположено в границите на Бургас, между кв. "Изгрев" и "Сарафово" и западно от тях. То е част от Бургаския езерен комплекс и предлага голямо разнообразие на растителния и животинския свят.
Част от видовете са защитени от Закона за биологичното разнообразие и са световно застрашени. Атанасовското езеро е свързано чрез множество канали с Черно море, посредством които се отводнява.