- Само за 1 г. отхвърлените молби са с 2% повече
- Не пуснали поп за служба в българска църква в Америка – поискал си документ като турист
Как правилно да подадем документите си за виза за САЩ, така че да не ни спрат да пътуваме? Това ще се опита да научи българите Министерството на външните работи. Целта е да се намалят отказите, което пък е условие да се задейства процедурата за отпадането въобще на документа, който ни дава разрешение за влизане в САЩ.
България, Румъния и Кипър са единствените държави в ЕС, за които още не са отпаднали американските визи. През 2021 г. Хърватия, а преди нея и Полша изпълниха критериите за безвизово влизане в САЩ.
За да пътуваме свободно, страната ни трябва да бъде включена в програмата “Виза уейвър”. Тя представлява всеобхватно партньорство в сферата на сигурността между САЩ и 41 други държави (Канада, Австралия, Чили, почти всички от ЕС и др.). Именно тя позволява на гражданите да пътуват до Америка безвизово. Критериите, които държавите трябва да изпълнят, за да влязат в програмата, са свързани с борбата с тероризма, върховенството на закона, имиграцията, сигурността на документите и управлението на границите. А
процентът на отказани визи трябва да е под 3
Справка в сайта на Държавния департамент показва, че за финансовата 2023 г. (тя започва от октомври 2022 г. и приключва през септември 2023 г.) отхвърлените молби на българи са били 11,61%. Това означава, че отказите са скочили с 2% спрямо 2022 г. А именно тогава България бележи голям успех - отказите бяха едва 10%. Това бе с 8% по-малко от тези през 2021 г.
Години наред Европейският парламент призовава Вашингтон да премахне визовия режим за България, Кипър и Румъния. Последно през 2023 г. бившият вицепремиер и министър на външните работи
Мария Габриел призова за това пред държавния секретар Антъни Блинкен
във Вашингтон. В кабинета на Николай Денков дори бе назначен и специален съветник към експремиера, който да се занимава с темата.
По-рано през 2021 г. пък се появи информация, че Държавният департамент е изискал страната ни да преустанови практиката да дава гражданство и паспорти срещу инвестиции (т.нар. златни паспорти), за да махне визите. Американската страна настоявала българските паспорти да се издават само на добросъвестни граждани, които не представляват заплаха за вътрешната сигурност на САЩ. Неофициално се твърди, че чужденци с BG гражданство, но с лошо досие са причина процентът отказани визи да е толкова висок. “Златните паспорти” отпаднаха през 2023 г. след промени в закона.
Преди години бившият външен министър на ГЕРБ, сега кандидат за еврокомисар, Екатерина Захариева също имаше предложение как да се намали процентът. Тя отправи призив българските граждани с добро визово досие да кандидатстват за американска виза и така щял да падне дeлът на отказите, а с него и последната бариера пред свободното пътуване до САЩ.
Каква наистина е причината за високия брой откази, официално не казва нито българското правителство, нито САЩ. Оказва се обаче, че визи най-често не се дават, защото документите са подадени грешно, научи “24 часа”.
Често българите очакват, че САЩ имат няколко основни типа визи - за пътуване, за работа, за обучение. Но се оказва, че не е точно така.
Например наскоро виза за САЩ е отказана на поп. Той трябвало да пътува за богослужение в една от българските църкви там. Подал документи за туристическа виза, но след като обяснил за какво точно отива на интервюто си в посолството, тя му е отказана. Причината - американците имат специална виза за свещенослужители, за каквато всъщност той не е подал документи.
Подобна е и ситуацията с артистите. Често певци обявяват, че отиват с цел туризъм или работа, когато имат участие в САЩ, а и за тях има отделна виза.
Специален режим има и за хората, тръгнали да играят хазарт в Лас Вегас
Често и за там българите тръгват “на почивка”. Но на интервюто в посолството се разбира, че отсядат в хотел с голямо казино в “града на греха” и се предполага, че ще пробват късмета си. И американските власти отказват издаването на туристическа виза.
Новата кампания на МВнР ще разяснява именно това - как правилно да се подадат документи, за да не бъде отказано пътуването. За целта ще се дадат 400 хил. лв., реши правителството през юли. Парите всъщност се преразпределят от неосъществилата се идея на Мария Габриел за “Бранд България”, с който да се популяризира страната ни. За него тя издейства 2 млн. лв., но проектът така и не стартира. А за да не се загубят средствата, дипломатите решили да подготвят кампании и отново да ги ползват за популяризиране на страната. В други години посолствата не са получавали пари за целта.
Информационно-обучителната кампания трябва да започне през последното тримесечие на 2024 г., обясниха от Външно за “24 часа”. “Провеждането на подобна кампания сред обществото по примера на последно присъединилите се държави от ЕС към програмата (Полша и Хърватия) би оказало положително въздействие. Очакванията са тя да повлияе на показателя “отказ за издаване на визи” за американската финансова 2025 г.”, казват от министерството.
В двете служебни правителства на Димитър Главчев няма назначен специален съветник, който да се занимава с отпадането на визите. Вместо това със заповед на Главчев, който в предишния си кабинет бе и външен министър, бе обновен съставът на Междуведомствената работна група за покриване на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ. Тя провежда регулярни срещи за обсъждане на конкретни дейности по изпълнението на критериите, включително с представители на посолството на САЩ. Два пъти в годината се провеждат и редовни срещи с американската страна по постигането на визова реципрочност, организирани от ЕК с участието на държавите членки на ЕС, които не са в програмата - България, Румъния и Кипър, казват от МВнР.
Вашингтон е удрял черен печат на Румен Петков и Васил Божков
Няколко известни българи не са получавали одобрение за американска виза през годините.
През 2002 г. САЩ отказаха визи на целия български едър бизнес от клуб "Възраждане", който трябваше да участва в делегация за българо-американски бизнес форум зад океана. Повечето от тях имаха бизнес отношения с изгонения от България руски бизнесмен Майкъл Чорни. Сред спрените да пътуват бе и Васил Божков.
През 2011 г. американското посолство анулира визата на бившия министър на вътрешните работи Румен Петков.