Дафинка Игнатова от лясковското село Козаревец, бе коронясана като царица на домашната лютеница на традиционния кулинарен фест "Пъстра трапеза" в селото на Котоошу Джулюница.
За четиринадесети път в прочутото с джулюнския домат и лютите чушки село беше разпъната софрата, за да посрещне своите гости и участници от региона. За пореден път замириса на автентични гозби, на лютеница, боб, домашна кокоша чорба, шкембе чорба, мекици и започна „Пъстра трапеза" - кулинарен фестивал с фолклор и много веселие, утвърдил се през годините като едно от най-мащабните събития в околността, разказват от Община Лясковец.
Старт на вкусния фест дадоха кметът на Лясковец Васил Христов, председателят на местното читалище „Пробуждане-1896" Екатерина Москова, главният журиращ кулинарните творения и създател на националната изложба „Пъстра трапеза" шеф Пеньо Иванов. Да уважат празника на гости в Джулюница бяха и народният представител Димитър Николов, председателят на Общински съвет Лясковец Сергей Добрев, заместник-кметовете, общинските съветници.
Десетки ястия – местни специалитети и разнообразни кулинарни творения по съвременни и автентични рецепти, представиха състезаващите се кулинарни отбори. 12 щанда бяха разпънати, като три от тях представиха домакините. Заедно с общ щанд в надпреварата се включиха кулинари от местното читалище и училище. Щанд с бабини ястия показаха и готвачите от пенсионерския клуб „Златна есен" в селото, както и щанд на Адвентистката църква, пълен с вегетариански и вегански храни. Гостуващи трапези имаше от Козаревец, Драгижево, Лясковец, от клуба на инвалида в Стражица, от читалището на Горски Сеновец, от каспичанското село Кюлевча, от димитровградското Сталево и от село Осмар, община Велики Преслав. По традиция в рамките на фестивала специално място бе отредено и на карвинг майсторите Божидар Димитров, Димитричка Янкушева и Ивелина Желева.
Тази година честта да сварят най-вкусната лютеница по български се падна на три дами от пенсионерския клуб в село Драгижево. Йорданка Балашева, Недялка Хрелева и Златка Василева пуснаха в тавата нужните зеленчуци и подправки и приготвиха 20 кг от вкусотията. Като я сталиха от огъня, намазаха 300 филийки за всички гладни гости на фестивала.
Посетителите похапнаха и кокоша чорба и зрял боб, сготвени по джулюнски от Йорданка Бонева и Красимира Рибагина. Техните ястия вряха до обяд в големи казани и имаше по черпак за всеки желаещ да опита. Двама смелчаци - Анета Недялкова и Йордан Киров, участваха в надяждане с люти джулюнски шипки. Киров излезе от надпреварата налютен, но по-бърз и по-издръжлив, с двойно повече изядени шипки. Своята рецепта за шкембе чорба представи на вниманието на журито и една гостенка от Севлиево - Диана Атанасова, а после и нейната традиционна гозба свърши за нула време.
И докато казани и тави къкреха на огъня, течеше конкурсът за избор на най-добра лютеница, както и надпреварата за най-вкусни гозби, изложени на щандовете. Журито с председател шеф Пеньо Иванов дегустира над 200 кулинарни творения. Награди имаше за автентична рецепта, за оригинална рецепта, за най-добър вкус на основно ястие, за най-вкусен десерт по стара рецепта, за най-добра етно визия на експозиция, както и приз „Баш майстор на фестивала" и Специална награда от родителите на Котоошу за цялостно представяне. Наградата за ястие по автентична рецепта грабна „Сиктир манджа", сготвена от гостите от Кюлевча. Най-оригинална рецепта „Тиквеник с чубрица" показаха дамите от пенсионерския клуб в Джулюница, а най-вкусни ястия и най-много на брой представиха козаревчани и те взеха наградата в категория „Вкус". Най-вкусен се оказа десертът на гостите от село Осмар „Баница със смокини", приготвена по стара рецепта. Красиво подредения етно щанд на домакините от читалището и училището в село Джулюница заслужи наградата в тази категория. Овациите на журито тази година са и за щанда с веганска храна, състоящ се от 25 ястия, които спечелиха приза „Баш майстор на фестивала".
Специалната награда на Котоошу заслужи за цялостно представяне кулинарният тим на Козаревец, явил се за надпреварата с общо 37 блюда. Още седем поощрителни награди бяха раздадени за труда, старанието и любовта към българските традиции на кулинари от отборите на село Сталево, Драгижево, Лясковец, Горски Сеновец, от клуба на инвалида в Стражица и от читалищата на Кюлевча и Осмар. При поощренията наградите бяха за автентична гозба, за сладко творчество, за мезе, за регионални рецепти, за постни ястия, за идейно представяне и по преценка на журито - за пръв път имаше и отличие за шеговито ястие – „Супа пръцуца".
Пламен Караджов, Стела Петлянкова и Женя Жан пък си казаха думата при избирането на най-добра от домашните лютеници. Общо 35 бурканчета на майсторки на българското ястие се включиха в съревнованието. Първенец е Дафинка Игнатова от Козаревец и в следващото издание на празника ще трябва да я свари на място и да покаже как я приготвя пред всички. На второ и трето място комисията подреди лютениците на Мария Стоева от Лясковец и на Росица Петрова от Кюлевча. С поощрителни награди си тръгнаха лясковчанката Зоя Милушева и две дами от селото домакин – Ива Цанева и Румяна Добрева, направили също много вкусни лютеници.
Посетителите на четиринадесетата национална кулинарна изложба „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница" имаха възможност да се насладят на музикални изпълнения и да се хванат на хорото. Гост-изпълнители на феста, които вдигнаха народа на крак за голямо хоро, бяха две млади изпълнителки - Преслава Георгиева и само 9-годишната певица от Павликени Румена Кънчева.
На финала на най-голямото лятно събитие в Джулюница организатори, жури, участници и гости си пожелаха още много успешни издания да има този пъстър и чисто български фестивал, а оценяващите и карвинг-майсторите получиха благодарности, подаръци, и както повелява традицията, си тръгнаха закичени с венци от люта джулюнска шипка.