НСО няма да охранява почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Решението е било взето в петък от тричленната комисия, която решава на кого да бъде назначена държавна охрана. В нея влизат началникът на НСО Емил Тонев, шефът на ДАНС Пламен Тончев и и.ф. главен секретар на МВР Мирослав Рашков.
“Има подаден сигнал за г-н Доган. Той беше адресиран до ДАНС и НСО, след което беше предоставен и на нас. МВР предприе необходимите действия съобразно компетенциите, които има. В сигнала се казваше, че има “обезпокояващи” данни, свързани със сигурността на почетния председател, но без никаква конкретика - къде, как, при какви обстоятелства, от какво естество са, кой ги отправя. Ние реагирахме, като обезопасихме мястото, на което се намираше той, и започнахме незабавна проверка”, обясни вътрешният министър Атанас Илков.
Резултатите от проверката били докладвани на прокуратурата, след което комисията е преценила, че Доган няма нужда от охрана. Проблемът за имотите е граждански, а не политически, бяха коментарите откъм МВР.
И сега почетният председател се пази само от частни охранители, след като НСО гардовете му бяха свалени през 2020 г. Това стана, след като Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Димитър Найденов от “Демократична България” акостираха на плажа пред летните сараи и се оказа, че Доган е с държавна охрана. Веднага след това той се отказа от нея, но за същото настояха и от ДБ и президентът Румен Радев.
Податели на сигналите до НСО и ДАНС вероятно са съмишленици на Доган, които опитаха в четвъртък и петък да влязат в сарая в столичния квартал “Бояна”, тъй като вътре имало документи на почетния председател.
4055 лева месечен наем е плащал Доган, за да живее в боянските си сараи, които бе помолен да напусне в четвъртък от собственика на имота Данаил Папазов.
Договорът е сключен между ДПС в лицето на Доган и собственика на имота “Делта епсилон”, в чийто съвет на директорите е Данаил Папазов, през септември 2008 г. Не е ясно дали договорът за наем е все още действащ и има ли анекси.
“Има действащ договор за наем от страна на д-р Доган с фирмата, която управлява. Представихме пред властите - полицаите, и тяхната препоръка е това да бъде подадено до СДВР и прокуратурата. Адвокати ще извършат тази процедура”, обясни Джевдет Чакъров, председател на ДПС-Доган в петък. Той обаче не разполага с документи за собственост. Доган не бил предупреден, че ще трябва да се изнесе от имотите в столичния квартал “Бояна” и от този в парк “Росенец” край Бургас.
Самият Доган не е в сараите, а вероятно в имота си край парк “Росенец”, където също се събраха поддръжници на ДПС, за да не допуснат да бъде изгонен.
Появиха се дори слухове за заложници в столичния сарай, но бяха опровергани. Вътре в сарая в “Бояна” се оказаха само представители на охранителна фирма, пратени от собственика Данаил Папазов.
Вече втори ден хора на движението стоят пред имота и го пазят, за да не бъдат изнасяни оттам вещи и документи на Доган. Стигна се и до сблъсъци, при които депесарите се опитаха да нахлуят, но бяха спрени от полицията.
На първа линия са Чакъров, евродепутатът Илхан Кючюк и независимите депутати от ДПС. Появи се и Демир Доган - синът на почетния председател. Начело на опита за нахлуване пък бяха кметове и хора от структурите на движението, както и хора от младежката организация.
През нощта в петък срещу събота десетки депесари останаха на палатки в “Бояна”. През деня те се запасяваха с храна и стекове с вода, както и одеяла, тъй като от два дни температурите в столицата са ниски и вали по няколко пъти на ден.