По-високи осигурителни вноски, или промяна на швейцарското правило са двата сценария, за да се стабилизира държавният пенсионноосигурителният фонд. Те са разгледани в актюерския доклад на Националния осигурителен институт.
Дългосрочно броят на пенсионерите ще намалява, но заради застаряването на населението те ще стават все по голям процент. Така през миналата година на 100 осигурени са се падали 68 пенсионери, а през 2070 г. съотношението ще е 100 на 78.
Пенсионната система ще продължи да зависи в голяма степен от приходите от данъци, а няма да се самоиздържа. Причината е в това, че размерът на действителната вноска за пенсия е едва 16.3%, а на необходимата - 37.5% от осигурителния доход , тоест разликата е над 20 процентни пункта.
Този значителен разрив е резултат от това, че щедростта на системата е нараснала с темпове, които не съответстват изцяло на демографските реалности, на динамиката на осигурените лица и осигурителните им доходи, както и на възрастовата структура на осигурените, коментират експертите на осигурителния институт.
За да се намали зависимостта на осигурителните фондове от бюджета, те предлагат два сценария със сходен краен ефект. Според единия осигурителната вноска за пенсия за родените след 1959 г. лица трябва да започне да се увеличава от началото на 2025 г. с един процентен пункт на всеки пет години до достигане на 19.8% от осигурителния доход през 2045 г Ефектът от това увеличение ще е значителен - още през 2025 г. приходите в ДОО биха нараснали от 6.4% на 6.7% от БВП, а в края на периода - до 7.7% от БВП, при 6.2%, ако нищо не се промени.