Изцяло в компетенциите на правителството е да бъде предложен еврокомисар, заяви Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат пред Би Ти Ви. За жалост до момента българската практика е еврокомисарят ни да допълва квоти и баланси, каза той.
Според Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис, България е трябвало още преди месеци да мисли какво портфолио ще поиска Брюксел. Представителството ни в Брюксел, ако се бави и не е на ниво, ще направи членството ни в ЕС с по-ниско качество, а страната ни ще е просто получател на политики, каза Чернева.
Предстои преструктуриране на политики, свързано с промяната в бюджета на ЕС заради войната в Украйна. Ако нямаме еврокомисар, това ни лишава от решаващ глас в обсъждането на бюджета на ЕС в следващите 7 години, заяви още Чернева. Важни са ресорите селско стопанство и миграция. "Не можем да тръгнем на принципа партийни семейства. Парламентът ни трябва да избира еврокомисар според експертизата му а, а не според партийната му принадлежност", допълни тя.