Колегите му в родопския град, където бе преместен за 3 месеца, го наричат по фамилия - Петров, и нямат нищо против да продължи да е част от екипа им и след срока на командировката със заповед на Сарафов
Медиите са некоректни в отразяването на командироването ми в районната прокуратура в Смолян. Някои казват, че съм заточен, а други, че едва ли не съм на курорт. Работя по всички дела, които са ми възложени в график.
Това каза особено популярният напоследък прокурор от Софийската градска прокуратура (СГП) Димитър Франтишек Петров. “24 часа” опита да провери как минава един работен ден на обвинителя в родопския град.
Той е командирован за 3 месеца в районната прокуратура в Смолян по искане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Димитър Франтишек отказа обаче да коментира искането на Сарафов прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да образува дисциплинарно производство срещу него за нарушения по десетки дела през последните 3 г.
След като се убеди, че нито се записва, нито снима без негово разрешение, Франтишек се затвори в кабинета си на редови прокурор. Именно с презимето си той доби обществена популярност. В Смолян обаче новите му колеги предпочитат да го наричат по фамилия - Петров.
Обвинителят разследва в родопския град от 22 юли. Командироването е по искане на районния прокурор в Смолян Татяна Найденова още в края на юни. То е мотивирано с нуждата от кадрово обезпечаване. Към момента в РП - Смолян, има 4 свободни места - 3 за обвинители и едно за младши прокурор, при общ щат от 11 бройки.
До момента прокурор Петров има около 40 произнасяния, което включва не само решени дела и преписки, а и искания за одобрявания на претърсвания, участие в съдебни заседания. Той участва във всички групи за разпределение - на преписки, до съдебни производства, бързи производства, изпълнение на наказанието, гражданско-съдебен надзор, наказателно-съдебен надзор и др. Участието му е наравно с всички останали колеги и в работата му няма разлика от тези прокурори, които са на щат. Делата се разпределят равномерно и сред тях в периода от месец няма дело, което да представлява широк обществен интерес, коментира пред “24 часа” прокурор Найденова.
Местната прокуратура няма против колегата им да продължи да работи в Смолян дори когато му изтече командировката на 22 октомври. С последните промени на Закона за съдебната власт максималният срок за командироване е не повече от 6 месеца в една календарна година.
За трите месеца в Смолян прокурор Петров получава средства според разпоредбите за нощувка и дневни разходи. Заплатата му е такава, каквато е получавал в Софийската градска прокуратура (СГП), тъй като правилникът позволява да избира между възнаграждението, което е получавал на предишната длъжност, или това на новата. В СГП е получавал по-висока заплата, отколкото е щатът в Смолян.
До проблемите на Петров, който е бивш шеф на закритата спецпрокуратура, се стигна, след като задържа за 20 часа продуцента Нико Тупарев. Той беше отведен в ареста на 27 юни по обвинение за длъжностно присвояване през 2020 г. на над 1,4 млн. лева от своя фирма, в която е съдружник с братовчед си Александър Тошев. Съдът обаче пусна Тупарев на следващия ден и обясни, че той не е длъжностно лице. Впоследствие и обвинението на продуцента бе свалено. Тогава бе назначена проверката, която показа, че в работата на Петров има много нарушения, включително по разследването с Тупарев.
Освен като шеф на спецпрокуратурата Петров е известен и с това, че бе наказан със забележка за удар по дете в училищна лавка. Той обжалва и наказанието бе отменено.