Предпоследната седмица на месец август не поднесе никакви изненади в развитието на цените на основните зърнени стоки по световните борсови пазари, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ), предаде БТА.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго падна с 2 долара до 215 долара за тон за доставка през септември, докато Франция остана без промяна и запази цената си от 206 евро за тон. Единствено Украйна повиши минимално седмичните котировки с 2 долара до нивата си от преди месец - 227 долара за тон, а в Русия промяната също е нулева - 218 долара за тон.
Движението на цената при царевицата в САЩ и Франция този път е в синхрон, като и двете са в посока надолу, съответно с 1 долар и 2 евро. Така цените са 182 долара за тон в САЩ и 197 евро за тон във Франция. В Украйна се наблюдава спад след предишното раздвижване нагоре, като тази седмица цената пада с 4 долара до 208 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна възстанови предишната загуба, като добави 10 долара и достигна 190 долара за тон за доставка през септември, а рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) за доставка през ноември, след стремителното си покачване и последващ срив, тази седмица се снижава с нови 13,75 евро до 449,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам от началото на годината претърпяха множество колебания. След като преди седмица се сринаха сериозно за доставка през август, тази седмица за доставка през септември поевтиняват с още 25 долара до 1025 долара за тон. Рафинираната захар също продължава дълготрайното колебание, като след предишното движение нагоре и последваща загуба на позиции, тези дни помръдва с минус 1,20 долара за доставка през октомври, достигайки до 512,10 долара за тон на борсата в Лондон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остава спокойна. Цената на хлебната пшеница спадна и тя се предлагаше в особено голямо количество на 350 лева за тон доставка EXW (задължението на продавача е единствено да гарантира, че купувачът има достъп до стоките). За фуражна пшеница търсенето продължаваше на 340 лева за тон. Царевица за незабавна доставка се предлагаше в диапазона от 360 до 380 лева за тон, а маслодаен слънчоглед - от 820 до 840 лева за тон. Ново е предлагането на фуражен ечемик на цена от 320 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки останаха стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продаваше на 2,20 лева за литър, както и нерафинирано такова на 1750 лева за тон. Продължава предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ сделки имаше за природен газ на 1505,32 лв./хил.н.куб.м. и газ пропан бутан в диапазона от 950 до 960 лв./хил.л.