"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Възможно ли е ранно пенсиониране при втора категория труд? ВАЛЕНТИН БОРИСОВ
Pазпоредбата чл. 696 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е нормата, която регламентира условията за пенсиониране на т.нар. "категорийни работници", които полагат труд при тежки и вредни условия. Съгласно разпоредбата на чл. 69б, ал. 2 от КСО, мъжете, които са работили не по-малко от 15 години при условията на втора категория труд, през 2024 г. придобиват право на пенсия при навършена възраст 59 години и 2 месеца и при сбор от осигурителен стаж и възраст – 100, т.нар. точки. Изискуемите 100 точки за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст на основание чл. 69б от КСО представляват сбор от възрастта на лицето и общия осигурителен стаж, превърнат към трета категория труд съгласно чл. 104 КСО. Ал. 2 на чл. 104 от КСО указва, че при пенсиониране осигурителният стаж се превръща, като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория. Възрастта за мъжете се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на 60-годишна възраст. В българското законодателство няма възможност за пенсиониране на лицата, полагали труд по условията на втора категория, на по-ниска възраст от разписаната в горепосочената разпоредба.
Съгласно разпоредбата на чл. 69б, ал. 1 от КСО лицата, които са работили 10 години при условията на първа категория труд, придобиват право на пенсия при следните условия:
1. навършили са възраст до 31 декември 2015 г. 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете и имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете;
2. от 31 декември 2015 г. възрастта по т. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца за мъжете и с по 4 месеца за жените до достигане на 55-годишна възраст.
Съгласно разпоредбата на чл. 69б, ал. 2 от КСО лицата, които са работили 15 години при условията на втора категория труд, придобиват право на пенсия при следните условия:
1. навършили са възраст до 31 декември 2015 г. 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете и имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете;
2. от 31 декември 2015 г. възрастта по т. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца за мъжете и с по 4 месеца за жените до достигане на 60-годишна възраст.
Пенсия по ал. 1 и 2 се отпуска, когато лицата не са придобили право на пенсия по чл. 168 или са променили осигуряването си по чл. 4в от КСО.
За преценяване правото на пенсия по ал. 2 осигурителният стаж от първа категория труд допълва осигурителния стаж от втора категория труд без превръщане.