- След жалбите на Дара Екимова и Станислава Армутлиева прокуратурата пак поиска да я настанят принудително за лечение
- Преживява халюцинации или заблуди, има прилив на енергия, спи малко и има хаотични мисли, казва психиатърът Цвета Таманова
"Пловдивчанката Гергана Неделчева е агресивна към известни личности в интернет заради налудни идеи в главата й, породени от т.нар. гневна мания. 27-годишната жена страда от шизоафективно разстройство от маниен тип. В остра фаза на това състояние болният може да бъде опасен при директен контакт с другия."
Това обяснява пред "24 часа" психологът Цвета Таманова.
Заболяването на младата жена, която тормози и заплашва със смърт от месеци насам певицата Дара Екимова, връзва ръцете на властите. Те няма как да я задържат заради диагнозата й. В конкретния случай могат да отнемат мобилните устройва и компютри. След принудително лечение по Закона за здравето Гергана е лежала в психиатрично заведение един месец при максимално позволени три. След това е изписана от болницата и отново се фиксира в старите си мишени. Сред тях е инфлуенсърката Ясмин Кирилова, но добавя и нови - изпълнителката Дара Екимова, а от няколко дни вече и продуцентката Саня Армутлиева с дъщеря Алма.
В четвъртък Районната прокуратура в Пловдив отново внесе в съда искане за принудително лечение на Гергана в психиатрично заведение, както и назначаване на съдебнопсихиатрична експертиза. Това се случи след две жалби от Дара Екимова и Саня Армутлиева. Предстои Районен съд-Пловдив да насрочи открито заседание по делото.
"Ще те намеря на участие и ще бъдеш с пръснат мозък. Кеф ще ми е да ти пръсна черепа и ще гниеш под земята" са малка част от заканите, придружени с цинизми и всевъзможни обиди, които получава онлайн певицата Дара.
Психолог Таманова казва, че Гергана Неделчева е агресивна към известни личности заради налудни идеи, които предопределят поведението й.
"При нея има симптоми от двата порядъка: шизофренен и афективен", обяснява тя.
Категорична е, че в такова състояние човек с манийно шизоафективно разстройство в остра фаза може да бъде опасен при директен контакт с другия.
"Малко вероятни са последователни и преднамерени действия, с които да осъществи заплахите си, тъй като накъсаната хаотична мисъл не може да бъде ефективна и да доведе до завършване на определени планирани действия", изяснява специалистката.
Според експерти при шизоафективното разстройство признаците на шизофрения и афективно разстройство се развиват едновременно в период на един и същи пристъп, тоест то е съчетание от психоза и разстройство на емоциите.
"Разстройството може да бъде депресивен, маниен или смесен тип, в който се редуват периоди на мания и депресия - обяснява пред "24 часа" психологът. - За разлика от шизофренията при шизоафективното разстройство няма такава явна деградация на личността. Човек би могъл да живее, без да демонстрира в поведението си някакви тежки отклонения от нормата, докато в един момент не отключи разстройството", твърди още тя.
Допълва, че страдащият от тази болест преживява комбинация от симптоми на шизофрения, като халюцинации или заблуди и симптоми на разстройство на настроението. Маниакалният тип шизоафективно разстройство се характеризирало и с изменения в съдържанието на мисленето на човек.
"Имам предвид, че мисленето започва да съдържа аспекти на величие, вземогъщество, което е свързано с мегаломанни идеи за добро и зло, за престъпление и наказание, което трябва да бъде раздадено, за да се възстанови справедливостта - изяснява специалистката. - Възможно е в такъв момент човекът да се изолира, да бъде скрит зад социални мрежи и съответно недосегаем. Да се промени неговият дневен режим, защото чувства прилив на мощна енергия, да изпитва чувство на еуфория, което да го прави свръхактивен, да има импулсивно и безкритично поведение. Наблюдава се увеличение на целенасочена дейност, както и изменение в скоростта на мисленето. Болният има множество идеи, решения и възможности. Търси реализацията им, като започва едно или друго в пълен хаос", изрежда Таманова.
Имало и прилив на енергия, намалена нужда от сън, хиперактивност. Тези симптоми били най-очевидни при напълно развити хипоманични състояния. При пълна мания се наблюдавали все по-тежки обостряния.
Манията е ключов компонент на това психиатрично разстройство и се разделя на три етапа. Първият е хипомания, вторият е остра мания, а третият - делириум. Между трите съществуват и смесени състояния, твърдят експертите.
Манийните епизоди, в които болният влиза, могат да бъдат леки, умерени или тежки.
Според Цвета Таманова гневната мания се характеризира с изразено чувство на гняв, пораждащо агресия. Тя се проявявала внезапно и непредизвикано точно като в случая с Гергана Неделчева.
"И всичко това е на един шизофренен фон, който предполага накъсване на речта и халюцинации, като по правило те са слухови - твърди психоложката. - Говоря за чуване на гласове. При хората с шизоафективно разстройство от маниен тип това е напълно възможно."
Изследвания на специалисти в сферата сочат още, че при болния се наблюдава и прекомерно участие в дейности с висока вероятност за отрицателни последствия. Сред тях е хиперсексуалността.