"Има алтернативи от "домовата книга" за служебен премиер, някои кандидати дори са склонни да се съгласят - каза политологът Георги Киряков в сутрешния блок на Нова тв. - Не знам защо обаче се нагнетява напрежение около фигурата на вътрешния министър, може би е заради предизборната кампания. Честните избори не зависят само от Министерски съвет, но и от партиите, които имат наблюдатели, застъпници и членове на СИК, те също трябва да контролират честния процес. Конституционалисти трябва да кажат дали президентът може да назначи предсрочни избори и без да е избран нов служебен премиер."
Според политолога доц. Стойчо Стойчев основната роля на МВР и на кабинета е на първо място ненамеса. "Не бива да се оказва натиск за гласуване в някаква посока. На второ място е логистичното обезпечаване на изборите, но ЦИК гарантира прозрачността и честността на изборите. Основният критерий за честност на вота е дали някоя партия го оспорва. Ако никой не го прави, значи са били честни. Кирил Петков е признал резултата от последния вот, значи е бил честен", заяви той.
Социологът Първан Симеонов посочи, че промените в Конституцията са довели до по-голям хаос. "Трябва да говорим не само за политическия образ на някого, но и за професионализма му. При Стоянов се подозират сериозни зависимости от Пеевски, Радев се противопоставя, а Борисов зае балансирана позиция. Едно е МВР да погне купувачите на гласове, друго е да не го направи, това има различно значение за партиите. Разделението не е вече Изток-Запад, а корупция-антикорупция. От ПП-ДБ се надяват на поредна форма на сглобка, този път срещу Пеевски. Борисов вижда това, знае и, че в един момент ще искат да остракират и него, затова се върна в балансьорската си роля. Предвиждам яростна битка на партиите, които са антиПеевски и самият него, който беше сатанизиран в прекомерна степен", коментира той.