И тази година чуждестранните компании продължават да увеличават инвестициите си в Китай, с което дават "вот на доверие" на китайската икономика, съобщи Радио Китай. Германската компания за производство на машини ARBURG реши през август да започне производство в Китай, швейцарската ABB и американската ExxonMobil обявиха увеличение на капитала в Китай. В същото време последното проучване на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия показва, че над 40% от анкетираните чуждестранни компании смятат, че привлекателността на китайския пазар се е засилила. Въпреки променящата се международна ситуация, Китай остава най-предпочитаната дестинация на глобалните инвестиции.
Откъде идва доверието на чуждите компании в китайския пазар? Отговорът може да бъде намерен в последния икономически доклад на страната, който показва, че през юли добавената стойност на големите промишлените предприятия е с ръст от 5.1% на годишна база, докато стокооборотът и потокът на туристи са нараснали съответно с 6.5% и 4.6%. На фона на усложняващия се международен климат, както и негативните фактори като екстремните метеорологични условия, китайската икономика като цяло запазва своята стабилност и възходяща тенденция на развитие. Ето защо чуждестранните инвеститори са оптимистично настроени към китайския пазар.
В дългосрочен план бизнес средата е ключов фактор, определящ привлекателността на пазара. На наскоро завършилия Трети пленум на 20-ия ЦК на Китайската комунистическа партия бяха направени важни ангажименти за насърчаване на висококачественото отваряне към света и разширяването на използването на чужди инвестиции. В това число се включват постоянното разширяване на систематичното отваряне, задълбочаване реформа на системите за чуждестранно инвестиране и управлението на чужди капитали. Новите политики ще гарантират равнопоставено третиране на компании с чуждестранни инвестиции, създавайки по-справедлива и прозрачна среда за тяхната дейност.
Понастоящем международната ситуация се е променила дълбоко, като се увеличава външната несигурност. Освен това вътрешното търсене в Китай е недостатъчно и все още трябва да се укрепи основата за икономическото възстановяване. Въпреки това, в дългосрочен план все още съществуват благоприятни условия за икономическото развитие на Китай. С прилагане на редица важни инициативи за реформи страната ще насърчи устойчивото икономическо възстановяване, ще изпълни годишните икономически и социални цели и ще сподели възможностите за развитие със света. Такъв Китай естествено се превърна в „задължителна опция" за много чуждестранни инвеститори. Освен това, китайският пазар е от изключителна важност за тях и те усилено го „защитават".