
За 21 дни разследващите са иззели над 50 доказателства от мястото в с. Гара Елин Пелин, които изследват
Цели 21 дни след трагедията, при която в складове за фойерверки край с. Гара Елин Пелин загинаха 4-ма, още дори не е ясно законно ли е било помещението, в което те намериха смъртта си. Тепърва ще се изяснява и дали доц. Петър Шишков, дъщеря му Кристина, Теодор Попов, син на собственика на склада Тодор, както и Стоян Маслев, близък на доцента, са имали право да са там на 25 юли. Това стана ясно в четвъртък.
От помещението, в което са били четиримата загинали, са иззети над 50 доказателства. Не е ясно дали то е имало акт 16. Огледите са правени между 5 и 9 август, защото тогава е можело да се влезе заради остатъчни взривове, обясни окръжната прокурорка на София Наталия Николова. Направени са 8 огледа, но те са на други места - включително в близък склад на хранителна верига, където избухна пожар, предизвикан от част от фойерверките. Там щетите са за над 3 млн. лв., защото стоката вече не ставала за ползване.
Засега се знае, че в складовете на фирма “Енигма”, която стопанисва обекта, е имало само за износ 496 тона фойерверки. Но компанията има и дистрибуция, както и осигурявала пиротехника за представления.
Именно за да вземат фойерверки за сватба на следващия ден, били в обекта доц. Шишков и Маслев. Кристина и Теодор пристигнали, за да сменят колата.
Разследващите работили по всички версии за трагедията. Не се изключвала нито случайно деяние, нито небрежност или умисъл.
Ясно е вече, че Маслев и Теодор са загинали мигновено от взрива, а след това телата им са обгорели. Кристина почина от изгарянията си на 27 юли, а баща ѝ ден по-рано, но от отравяне, изгаряния и е получил трамви, когато е бил изхвърлен от ударната вълна. Той обаче успял да изведе дъщеря си и да стигне до пожарникарите, които се отзовали на място.
Следователят по делото Иван Делчев дори допусна, че трагедията може да е станала заради жегата от 35 градуса.
Той посочи, че се проверяват хиляди страници документи. Само справката от служба КОС е 4000 листа. Обясни, че складовете имат управител, но се изяснявало дали не е получавал устни заповеди от собственика Тодор Попов. Това би представлявало нарушаване на правилата за безопасност. Засега разследването се води за причиняване на смърт при непряк умисъл - немарливи условия на труд.
Едва след като станат ясни заключенията от комплексната експертиза на доказателствата, ще се изследва дали първо е имало пожар, или взрив. Това ще стане с нова експертиза.
Ще се искат и строителни книжа от няколко министерства и ДНСК. Тъй като пълното количество фойерверки в склада не е ясно, не се знае и дали той не е бил претъпкан над нормата. Засега обвинени няма. Делчев дори допусна, че е възможно никога да не стане ясно какво точно се е случило, за да се стигне до трагедията. Делото било уникално, защото досега подобни взривове с жертви имало само във военни обекти.
“Ако не беше толкова тежко дело, нямаше да се падне на теб”, казал му главният прокурор Борислав Сарафов.
В следващите 2 месеца ще се съпоставят всички показания, ще се гледат клипове, изпратени от хора и от медии, и ще се изчете наличната информация. Обвинения ще има, когато разследващите са сигурни, че имат достатъчно доказателства.