Тук е най-високият ръст на цените на имоти у нас – 23,5%
20 % от сделките за продажба на жилища във Варна се правят с цел инвестиция. Купувачите им изобщо нямат намерение да живеят в имота, а го купуват, за да го дават под наем и да печелят от това. Или пък да го препродадат след време на по-висока цена, отколкото са платили за него.
Това твърди в последния си анализ на имотния пазар за първото полугодие на 2024 г. шефката на най-голямата имотна агенция в България - "Адрес", Гергана Тенекеджиева.
Активността на имотния пазар не е стихнала и това важи и за морската столица
Сделките от началото на 2023 г. са се увеличили с 8% в сравнение с година по-рано независимо от ръста на цените, който е най-високият в страната – 23,5% на годишна база. Разбира се, цените във Варна тръгват от доста по-ниска база, отколкото в столицата, където ръстът за същия период е 17%.
Варна позакъсня в имотния бум, стойността на жилищата и активността на пазара там започнаха да се повишават едва към края на 2022 г. и началото на 2023 г., докато в София, Пловдив и други големи градове този процес започна веднага щом отшумя пандемията.
Освен това варненският пазар на жилища има една особеност – определено голямо влияние върху цените имат близко разположените курорти, във и около които също има доста голямо жилищно строителство. А тези цени са доста високи.
Защо се завръщат инвестиционно настроените купувачи?
Според брокери е имало кратък период на оттеглянето им от пазара около и след пандемията. Днес те се завръщат на пазара във Варна, защото има търсене и нищо не предвещава, че цените ще тръгнат надолу.
А търсене има, защото това е университетски град и като цяло един от извънстоличните центрове, които привличат доста фирми от високотехнологичния сектор. Независимо от спада през последните година-две в тази сфера на икономиката заплатите в нея все още са най-високите и работещите в тези фирми предимно млади хора са желани наематели.
Но Варна е преди всичко туристически град и притежаването на имот - особено в централната градска част или поне близо до морето, винаги е било желана опция за хората, които имат свободни пари и не искат те да стоят в банка срещу нищожна лихва.
Ако се сравнява доходността от отдаването под наем на жилище в курортен град и в населено място, в което няма туристи, ще се види, че
средната доходност винаги е по-висока там, където отсядат много летуващи
Например в столицата средната доходност от отдаването на имот под наем е около 4% и рядко достига 5% - само ако става дума за много луксозна къща или апартамент.
В курортните градове като Варна доходността винаги е над 5%. Но трябва да се има предвид, че има сезонност. За сметка на това остават възможностите, които дават платформи за краткосрочно наемане като AirBNB и booking и, разбира се, огромният пазар, който представляват многото студенти.
Според Гергана Тенекеджиева ниските лихви по ипотечните кредити са само една от причините за силния жилищен пазар и растящите цени в цялата страна, както и във Варна в частност. Но напоследък има и спад на предлагането, без търсенето да намалява, и това провокира още по-висок ръстът на цените.
Според оценките на агенцията от началото на годината в България има 20% спад на офертите за продажби на съществуващи жилища.
"Наблюдаваме устойчива тенденция от пролетта насам - много хора отлагат решението за продажба въпреки високите цени в момента. На вторичния пазар остават тези, които имат план за вложение на средствата впоследствие – друг имот или стартиране на бизнес например.
Част от собствениците не виждат мотив да се разделят с имотите си точно сега", коментира Тенекеджиева. Едва
10% от клиентите им през полугодието са продали имот, защото са им трябвали пари,
посочи тя. Около 18% от хората правят сделка, за да купят след това друг имот, а над 30% просто излизат от инвестицията, която са направили, в условията на високи цени.
"Очакванията, че инфлацията или финансови затруднения ще накарат много продавачи да изкарат имотите си на пазара, а в резултат – цените да се понижат, не се сбъднаха. Към момента не наблюдаваме дори потенциални фактори, които могат да доведат до спад", каза шефката на "Адрес".
Според Полина Стойкова - управител на "Бългериън пропъртис", сравнително ограниченото предлагане на имоти оказва натиск на цените, но продавачите често срещат трудности при сделки на желаните от тях нива, защото нямат реална представа за цените.
"Ако до месец-два активно предлагане на един имот няма регистриран интерес, то офертата трябва да бъде коригирана - цената, начинът на презентиране, каналът за достъп до пазара или нещо друго", каза Стойкова.