Парламентарните сили да мислят за вариант за премиер като италианския Марио Драги, предложи съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
"Разбираме, че не трябва да ходим на осми или на девети избори. От друга страна, обективен факт е, че в това Народно събрание тези партии си нямаме доверие. Възможен вариант, който трябва да помислим, е какво, ако всички се откажем от постовете, министрите, а помислим за един равно отдалечен общественик, който има доверието не само на партиите, а и на обществото. Това го направиха в Италия при Марио Драги, може да е добър модел и за България", каза Петков в кулоарите на парламента.
По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова партиите да успокоят тона помежду си и предупреди, че ако продължат така, след изборите през октомври ще има и осми предсрочен вот.
"Днес виждаме, че антикорупционната комисия се е задействала вече сериозно срещу Вълка и заема, който той е взел, де факто изгаряйки 140 млн. лева държавни пари, но не виждаме никакво действия по другия подобен заем на "Булгартабак". Големият въпрос е защо антикорупционната комисия може да работи по единия заем, който в момента губи на държавата 140 млн. лева, а не работи по другия заем в почти същия размер, който също не си плаща нищо на банката".
Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на "Промяната" Кирил Петков, след като по-рано днес служебният вътрешен министър Калин Стоянов обяви, че Румен Гайтански-Вълка и бившият директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев ще бъдат обявени за издирване. То е по повод разследването на Комисията за противодействие на корупцията за отпуснатия кредит на фирми на Гайтански на стойност около 150 млн. лева.
"Отговорът за мен е ясен - г-н Пеевски насочва към единия, но пази от другия. Затова Славчев - шефът на антикорупционната комисия, трябва да бъде премахнат от тази позиция, да бъде свален", каза още Петков. Миналата седмица ПП-ДБ внесоха 84 подписа заедно с "Възраждане" и "Величие" с искане за отстраняване на шефа на КПК Антон Славчев.
Петков е разчел думите на Бойко Борисов от по-рано днес, че е за разследване на "Булгартабак". За да го докаже, трябвало да го покаже, като ГЕРБ позволи свалянето на Антон Славчев и промените в състава на антикорупционната комисия в парламента да влязат в дневния ред на парламента. Коалицията е внесла искане Кирил Петков и Елисавета Белобрадова да се присъединят към парламентарната коалиция.
"Не е въпросът само да си говорим мило, а можем ли да придвижим важните за държавата неща. Днес има такъв пример - готови ли сме да придвижим антикорупционната комисия, така че да почне да работи по-добре, да махнем един човек, който две години си е затварял очите за кражба от 140 млн. лева", коментира Петков.