Опасяват се, че тя скочи между 3 и 5 пъти за гражданите
Кметовете от Пловдивска област настояват за отлагане или отмяна на новата наредба за изчисляване на такса битови отпадъци, защото в настоящия й вариант тя е неприложима. Това стана ясно на среща, свикана от областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева по инициатива на местната власт.
„Целта е в обща дискусия с експертите на общините да обсъдим вариантите за прилагане на новия модел и проблемите, с които се сблъсквате при изготвяне и образеца на план-сметката за дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване", заяви при откриването на срещата зам.-областният управител инж. Атанас Ташков. Новата наредба е приета от Министерския съвет на 4 април т. г. С прилагането й трябва да се постигне оптимизиране на разходите на общините за събиране, транспортиране и третиране на отпадъците. Въвеждането на принципа „замърсителят плаща" цели намали генерираните отпадъци от гражданите и бизнеса, да се насърчи рециклирането и компостирането. Публичният дебат обаче показва, че въвеждането на новия модел е трудна задача за общините в цялата страна, защото промените в законодателството са свързани с въвеждането на редица непопулярни мерки. Вече текат срокове и до 20 октомври всяка община трябва да обяви за обществено обсъждане наредбите за такса смет.
Кметовете обясниха, че експертни екипи от няколко месеца работят по новата наредба и правят анализи, но се опасяват, че при всичките разиграни варианти най-тежкият удар ще е върху гражданите. Така наречената „такса смет" ще се увеличи между 3 до 5 пъти, което ще я направи непосилна. Повечето кметове директно заявиха, че единствено доволни от това ще са големите предприятия, за които таксата ще падне, защото се формира на нова база. Към момента масово използваната от общините основа за определяне размера на такса смет е данъчната оценка или отчетната стойност на недвижимите имоти.
Участниците в дискусията бяха единодушни, че липсва ясна методика, указания и препоръки от отговорните институции за част от фазите на процеса. Не е предвидено и финансиране на мерките, които са заложени. Според тях държавата е прехвърлила върху общините тежестта на реформата, без да е осигурила средства и да е гарантирала плавното преминаване към новите изисквания. В същото време рециклиращите компании, които получават средства от държавата за разделното събиране и преработка на отпадъците, не са пряко ангажирани с реформата.
Затова кметовете от област Пловдив предлагат прилагането на наредбата да бъде отложено или направо да бъде отменена с решение на Министерски съвет. След което да бъде сформирана работна група с представители на правителството и Националното сдружение на общините, за да се изработи ясна методика, указания и етапи на преминаването към новия подход към изчисляване на такса битови отпадъци. Работната група трябва също така да изготви индикативен бюджет на първоначалните инвестиции, които трябва да направят общините, и каква ще бъде финансовата подкрепа от страна на държавата.
Срещата приключи с решение протоколът от дискусията да бъдат изпратен до Министерския съвет и до Националното сдружение на общините, за да бъдат предприети последващи действия.